Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’nin ilk ”Arkeopark Ada Müzesi” olacak

13 Aralık, 2012 | 13:00

Erdek’teki Zeytinliada, ”Arkeopark Ada Müzesi” olarak turizme açılması açılacak.

Yaklaşık bin 500 yıllık tarihe sahip Meryem Ana Kilisesi’nin bulunduğu Erdek’teki Zeytinliada’nın, ”Arkeopark Ada Müzesi” olarak turizme açılması için çalışmalar sürüyor.

Adadaki çalışmaları yerinde inceleyen Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Aysan, başkanlığını Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Öztürk’ün yaptığı kazıların, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müze Müdürlüğü ve Erdek Belediyesi’nin destekleriyle 2006’da başladığını bildirdi.

Yaklaşık bin 500 yıllık Meryem Ana Kilisesi’nin gün yüzüne çıkarılmaya çalışıldığını ifade eden Aysan, bir yandan da adanın turizme açılması için yoğun çaba harcadıklarını kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Zeytinliada’nın Türkiye’nin ilk ”Arkeopark Ada Müzesi” olacağını anlatan Aysan, şöyle devam etti:

”Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın, Erdek Turizmi Tanıtma Vakfı’na kredi desteğiyle 962 metrekarelik oturma alanı ve bin 200 metrekarelik kazı alanının üstü kapatılacak. Kazı alanının üstü, polikarbon şeffaf örtüyle kapatılacak. Bu çalışmalara başlandı. Adaya ayrıca yapılacak 360 metrelik yürüme yollarının büyük bölümü tamamlandı. Bakanlıkça, bu işler için 650 bin liralık ödenek ayrıldı. Müteahhit, kazı alanının üstünü polikarbonla kapatma işi için 120 bin lira alacak. Ayrıca, adaya bekçi kulübesi, tuvaletler ve turnikeler de yapılırken, alarm sistemi de kuruldu.”

Belediye olarak bu yatırımlara her türlü desteği verdiklerini aktaran Aysan, ”Zeytinliada’yı, ilçemizin yabancı turizme açılma kapısı ve Erdek için bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Zeytinliada’nın yerli-yabancı turizme açılmasının ardından sıra Kapıdağ Yarımadası’nın turizme pazarlanmasına gelecek. Biz, Zeytinliada ile Kapıdağ’ı bir bütün olarak düşünüyoruz” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arkeopark Ada Müze, Arkeopark Ada Müzesi, Erdek Arkeopark Ada Müzesi, Zeytinliada, Zeytinliada Arkeopark Ada Müzesi, Zeytinliada Erdek, Zeytinliada haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları