Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye gurmelerin lezzet üssü olacak

04 Kasım, 2015 | 12:10

Türkiye gastronomi Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve Türkiye Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği’nin ortak çalışmasıyla Türkiye gurmelerin lezzet üssü olacak.

Türkiye gastronomi turizminde atağa kalkmaya hazırlanıyor. TÜRSAB ve TURYİD, gittikleri ülkelerde lezzet peşinde koşan turistlere keşif kolaylığı sağlamak için Türkiye’nin lezzet haritasını çıkartacak.

Her altı ayda bir güncellenecek bu rehberde, lüks restoranların yanısıra Ege, Karadeniz, Gaziantep, Hatay, Mardin gibi yöresel mutfakların tanıtımı da yapılacak. Gastronomi turizminde Türkiye’yi bir adım daha öte taşıması beklenen bu rehber, yöresel tatların sunulduğu küçük dükkanlar, uçak koltukları, otel odaları, müzeler ve restoranlardan başlayarak turistlerin kolayca erişebileceği her yerde dağıtılacak. Yurtdışı Şarap & Gurme Turları İçin Tıklayın

TÜRSAB ve TURYİD protokol imzaladı

Öte yandan TÜRSAB ve TURYİD, gastronomi turizminde işbirliği yapmak için protokol imzaladı. Milliyet’ten Fehim Genç’in haberine göre, protokol toplantsında konuşan TURYİD Başkanı Kaya Demirer, Ege, Karadeniz ve Güneydoğu illerinde gastronomiyi geliştireceklerini söyledi.

Dünyada 1 milyar kişinin turizm amaçlı seyahat ettiğine dikkat çeken Kaya Demirer, turistlerin yüzde 88’i için yeme içmenin seyahatte önemli olduğunu söyledi ve ekledi:

“Sırf gastronomi için yılda 2-3 kez ziyaret edilen yerler var. Türkiye’ye gelip lezzet konusunda hayal kırıklığı yaşayan çok turist var. Bunun önüne geçmek için bir lezzet haritası oluşturacağız. Turistin olduğu her yere bu haritayı koyacağız”

Konuyla ilgili konuşan TÜRSAB Başkanı ve yeni dönem başkan adayı Başaran Ulusoy da “Turistin cebinde para kalmasını istemiyoruz. Her bölgenin kendine göre güzel bir mutfağı var. Lezzet durakları son derece önemli. Bizim amacımız turist başına yapılan harcamayı 800 dolardan 1000 dolara çıkarmak. Her şey boğazdan geçiyor” dedi.

Dükkan mı alıyoruz

Gurme turizmiyle ilgili bir anısını da anlatan Başaran Ulusoy “İtalya Milano’da 15 metrekarelik bir dükkana girdik. Bir mantar var fiyatı 6 bin euro, insanlar gramla alıyor. Fiyatı görünce, ‘Dükkanı mı alıyoruz’ dedim. Türüf mantarıymış. Kastamonu’da bunlardan tonla var. Bizim bu konuya daha fazla önem vermemiz gerektiğini düşündüm. Turistlerin kişi başına yeme içme harcamasının 250 dolara çıkarılması lazım” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en lezzetli seyahatleri Şarap & Gurme Turları Tıklayın

Şarap Turları, Gurme Turları en iyi servis ve fiyat garantisiyle.
Şarap ve Gurme Turları
italya Gurme turları ile en lezzetli ve unutulmaz seyahatler için.
İtalya Şarap ve Gurme
Fransa Gurme Turları, romantik bir ülkede sayısız lezzetler.
Fransa Şarap ve Gurme
İspanya Gurme Turları, güzel şaraplar ve leziz gurme gezileri.
İspanya Şarap ve Gurme
Hot-Affiliates Reklamları

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gastronomi, gastronomi turizmi, gurme türkiye, gurme turları, türkiye gastronomi turizmi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Türsab, TÜRSAB gastronomi, TURSAB Haberleri, TURYİD, yurtdışı gurme, yurtdışı gurme turları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları