Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye geleneği Moskova’da devam ediyor

16 Temmuz, 2014 | 10:24

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Poklonnaya tepesinde açılan Ramazan çadırında Türk gecesi düzenlendi.

“Ramazan Çadırı”, Ramazan ayında Rusya Müftüler Konseyince 9.yıldır düzenlenen kültür ve hayır etkinliği.

Etkinlikte konuşma yapan Türkiye’nin Rusya Büyük Elçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Dursun Aygün, Ramazan ayının merhamet, iyi niyet, birlik ve beraberlik, kardeşlik, karşılıklı anlayış ve yardımlaşma ayı olduğunu hatırlattı.

Rusya’nın Sesi gazetesinden Tatyana Shuvalova’nın haberine göre, Türkiye Cumhuriyeti Büyük Elçiliği Elçi-Müsteşarı Gökhan Turan, dini işler de içinde, Türkiye-Rusya arasındaki tüm ilişkilerde karşılıklı anlayışın hüküm sürdüğünü kaydetti:

“Yıllardan beri Moskova’da Ramazan Çadırı’nda Türk günü düzenliyoruz. Bu çok güzel bir gelenek. Bu geleneği devam ettireceğiz.”

Rusya Müftüler Konseyi uluslararası daire başkanı İldar Galeev, etkinlik konuklarına Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Şeyh Ravil Gaynutdin’in mesajını okudu:

“Rusya ve Türkiye’yi birbirine bağlayan kardeş ilişkileri, dil, kültür, tarih ve din yakınlığıdır. Bunlar, işbirliğimizin sağlam halkaları, işbirliğimizin birleştirici köprüleri. Türk tarafı bunda Rusya Müslümanları için büyük yarar görerek “Ramazan Çadırı” projesinin gerçekleştirilmesine herkesten önce destek ve gereken yardım göstermiş oldu. Şimdi ise Moskova’yı örnek alarak Rusya’nın başka bölgelerinde de “Ramazan Çadırları” düzenlenmeye başladı.

Türkiye Diyanet İşleri Bakanlığı Müşaviri Dr. Mustafa Kütükçü, iftarın yapılacağı yeri özellikle kaydetmiş oldu:

“İftar programının Zafer Meydanı’nda düzenlenmesi çok anlamlı, yanı başımızda bir cami var, 100 metre ileride sinagog ve hemen onun yanında ise bir kilise bulunuyor. Burası Rusya içerisinde yaşayan halkların birliğini ve beraberliğini temsil eden özel bir yer.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
moskova iftar, Poklonnaya, Poklonnaya iftar, Poklonnaya moskova, Poklonnaya rusya, Poklonnaya tepesi, Ramazan Çadırı, Ramazan Çadırı moskova, Rusya, rusya haberleri, Rusya iftar, Rusya Moskova, Zafer Meydanı, Zafer Meydanı rusya,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları