Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 22,5 arttı

25 Nisan, 2013 | 11:49

Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 22,5 arttı Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 22,5 artış gösterdi.

Türkiye’ye ocak-mart döneminde gelen ziyaretçi sayısı 4 milyon 214 bin kişiye ulaşırken, bu rakam 2012 yılında ise 3 milyon 439 bin kişi olarak belirlenmişti.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge biriminin derlediği verilere göre, ilk 3 aylık dönemde, Türkiye’ye gelen turist sayısında Almanya’da yüzde 7,4 artış oldu. Geçen yılın ilk üç ayında 522 bin 418 Alman turist Türkiye’ye gelirken, bu rakam bu yılın ilk 3 ayında ise 561 bin 255’e yükseldi.

Rusya pazarındaki artışın da yüzde 18’i aştığı belirtilirken, toplamda bu döneme kadar 195 bin turistin geldiği açıklandı. Yüzde 14 civarında artış gösteren İngiltere’den de gelen turist sayısı 130 bini aştığı açıklandı. Geçtiğimiz yıldan bu yana turist sayısı azalan Fransa’dan da Türkiye’ye gelişler bu yıl da azalmaya devam etti. İlk üç ayda Türkiye’ye gelen Fransız turist sayısında yüzde 9 gerileme olduğu aktarıldı.

Türkiye, 3 aylık dönemde Kuzey ve Orta Avrupa pazarlarında çift haneli büyümeleri yakalarken, Lüksemburg ve Fransa’nın dışında gerileme görülmedi. Avrupa pazarlarının tamamı 3 aylık dönemde yüzde 14 büyüme gerçekleştirerek 2 milyon bandına geldi.

Öte yandan, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) pazarında da büyüme sürdüğü ifade edildi. Üç ayda yüzde 25 dolayında gelişme gösteren BDT pazarlarından gelen ziyaretçi sayısı da 870 bine ulaştı. Diğer yandan, Afrika pazarları yüzde 19, Batı Asya bölgesi yüzde 79, Asya bölgesi yüzde 38 ve Amerika bölgesinde de yüzde 50 dolayında yükseliş kaydedildi.

Türkiye’nin yakın komşuları olan İran pazarında yüzde 7 dolayında daralma yaşanırken, İsrail pazarında olumlu siyasi gelişmelerin etkisiyle ciddi bir büyüme ivmesi yakalandı. Turistik anlamda olmasa da siyasi istikrarsızlığın devam ettiği Suriye’den girişlerde de önemli yükselişler yaşanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, Fransa, Lüksemburg, Türkiye Gelen Turist Sayısı, Türkiye turist sayısı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları