Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’nin en sıcak üçüncü jeotermal kuyusu Denizli’de bulundu

23 Mart, 2012 | 19:08

Denizli’nin Sarayköy ilçesi Tekkehamam sahasında yapılan sondaj çalışmalarında, 150 lt/sn debide, 160 derece sıcaklıkta ve 880 metre derinlikte, Türkiye’nin üçüncü büyük jeotermal su kaynağı bulundu.

MTA tarafından Tekke-1 isimli jeotermal kuyunun açılması dolayısıyla Denizli İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli İl Özel İdare Genel Sekreteri Adem Oklu, Sarayköy Kaymakamı Aydın Abak tarafından jeotermal alanda incelemelerde bulunuldu. Sarayköy Kaymakamı Abak, ilçenin turizm bölgesi olduğunu ifade ederek, kuyudan hem elektrik üretilebileceğini hem de sera alanlarında ve konutların ısıtılmasında suyun kullanılacağını söyledi.

Sarayköy Kaymakamı Aydın Abak , “Kuyularımız vasıtasıyla ilçemizin kalkınması hızlanacak. Buraya gelecek firmaların yatırım yapacak olması, ilçemizin üç beş yıl sonra daha iyi yere geleceğine işarettir.” dedi.

“Türkiye’nin en büyük açığı enerjide”

Bölgenin MTA tarafından 27 Mart 2012’de ihaleye çıkarılacağını vurgulayan İl Genel Meclisi Başkanı Gürlesin ise, “Türkiye’nin en büyük açığı enerjide. Jeotermal enerji, bu bölgede bulunuyor. Jeotermal enerjiyle Denizli iyi bir noktaya gelecek.” diye konuştu. MTA’nın Tekkehamam sahasındaki ihalesine katılmak için Türkiye’nin enerjide önde gelen firmalarının dosya aldığı öğrenildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
denizli, Denizli Haberleri, Denizli İl Genel Meclisi Başkanı, Denizli İl Özel İdare Genel Sekreteri, denizli jeotermal, Denizli Sarayköy, Denizli Tekkehamam, jeotermal su, jeotermal su kaynağı, MTA, Sarayköy Kaymakamı, Tekkehamam,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları