Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye Çin’den 500 bin turist bekliyor!

17 Nisan, 2018 | 11:08

Türkiye Çin'den 500 bin turist bekleniyor!

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Çin, çok yakın bir dönemde Türkiye’nin en önemli turizm partnerlerinden biri olacak. “Geçen yıl, Türkiye’ye 250 bin civarı turist gelmişti. Bu sayının bu sene 500 bine çıkmaması için hiçbir neden yok.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Çin, çok yakın bir dönemde Türkiye’nin en önemli turizm partnerlerinden biri olacak. “Geçen yıl, Türkiye’ye 250 bin civarı turist gelmişti. Bu sayının bu sene 500 bine çıkmaması için hiçbir neden yok.” dedi.

Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” nedeniyle çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Pekin’de Çin Turizm ve Gezi Fuarı’na (COTTM) da katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye standını ziyaret ederek yetkililerden Çin turizm pazarının Türkiye ilgisine ilişkin bilgiler aldı.

Türkiye Turizm Yılı kapsamında Çin genelinde 60’tan fazla etkinlik ve tanıtım faaliyeti düzenlendiğinin altını çizen bakan Kurtulmuş, iki ülkenin birbirine coğrafya olarak uzak ancak kültürel yönden yakın olduğunu ifade etti.

Türkiye Çin’den 500 bin turist bekleniyor!

“Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerde gözlenen yakınlaşmanın turizm alanına da yansımasını ümit ediyoruz.” diyen bakan Numan Kurtulmuş, özellikle tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandırmayı amaçlayan “Kuşak ve Yol” inisiyatifi kapsamında yürütülecek stratejik projelerin Türkiye ile Çin arasındaki yakınlaşmanın daha da artmasını öngördüğünün altını çizdi.

Turizmde öncelik Asyalı turistler

Bu altı ülkenin nüfusunun dünyadaki toplam nüfusun yaklaşık yarısına denk geldiğini ifade eden Kurtulmuş, sadece Çin’de geçen yıl 130 milyon kişinin yurt dışına seyahat ettiğini kaydederek, “Çin’deki bu büyük turizm pastasından Türkiye olarak payımızı almak istiyoruz” dedi ve Türkiye’yi, Çinli turistlere tanıtmayı hedeflediklerini belirtti.

2018’de Çin’den Türkiye’ye giden turist sayısını artırmak için çalışmalar yürütmeye devam edeceklerini aktaran bakan Kurtulmuş, “Geçtiğimiz sene, Türkiye’ye 250 bin civarı turist geldi. Sayının bu yıl 500 bine çıkmaması için herhangi bir neden yok.” ifadesini kullandı.

Bakan Kurtulmuş, “THY’nin Çin frekanslarını artırmasıyla ve bu ülkedeki havayolu şirketlerinin Türkiye’ye doğrudan seferler başlatmasını temin ederek Türkiye’ye daha çok turist gelmesinin önünü açacağız.” dedi.

“Çin yakın zamanda önemli turizm partnerimiz olacak”

Turizm yılı etkinlikleriyle yakalanan ivmenin gelecek yıllarda da devam etmesini istediklerini belirten Kurtulmuş, “Çin, çok yakın dönemde Türkiye’nin en önemli turizm partnerlerinden biri olacak.” şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye düzenlediği askeri saldırı sonrası bölgedeki güvenlik kaygılarını değerlendirirken “Gerek Afrin bölgesinde süregiden Zeytin Dalı Operasyonu gerek o bölgede sürdürülen kısmi askeri hareketliliklerin Türkiye’yi etkilemediğini herkes biliyor. Dolayısıyla bu hareketliliğin, Türkiye turizmini olumsuz etkilemeyeceği görüşündeyim.” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çin Turizm ve Gezi Fuar, Çin Turizmi, Çinli turist, COTTM, İpek Yolu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Turist, Türkiye Çin'den 500 bin turist bekliyor,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları