Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye-Avustralya Dostluk Anıtı Melbourne’de açıldı

14 Nisan, 2015 | 10:26

Türkiye-Avustralya Dostluk Anıtı, Melbourne’de açıldı. Açılışta konuşan Victoria Başbakanı Andrews ‘Türklerin katkısı olmadan modern Avustralya düşünülemez’ dedi.

Melbourne Belediyesi tarafından tahsis edilen ve “Kralların Yeri” olarak bilinen kent merkezinde Anzak Anıtı’nın da bulunduğu parka yapılan dostluk anıtının açılışına Victoria Başbakanı Andrews’ın yanı sıra Federal Gazi İşleri Bakanı’nı temsilen Senatör Concetta Fierravanti-Wells, Melbourne Belediye Başkanı Robert Doyle, Victoria Gazi İşleri Bakanı Hamdi Eren, Victoria Ticaret Bakanı Adem Kubilay Somyürek, Victoria İşçi Partisi Milletvekili Nazlı Süleyman, Canberra Büyükelçisi Reha Keskintepe, Hume Belediye Başkanı Adem Atmaca, milletvekilleri, Türk vatandaşları ve Avustralyalılar katıldı.

NationalTurk’ün haberine göre; Avustralya-Türkiye Dostluk Anıtı Proje Başkanı mimar Serdar Baycan’ın ev sahipliğini yaptığı açılış töreninde iki ülkenin milli marşları okundu ve Çanakkale Savaşları’nda ölenler için saygı duruşunda bulunuldu. Açılışta yapılan konuşmaların ardında Türk Halk Müziği Korosu Çanakkale Türküsü söyledi.

Anıt, gerek tasarımı, gerek büyüklüğü gerekse taşıdığı anlam açısından ilk kabul ediliyor.

Yapımı yaklaşık beş yıl süren Avustralya-Türkiye Dostluk Anıtı, 3 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğinde. Anıtın kaidesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’nda hayatlarını kaybeden Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin annelerine yazdığı mektup Türkçe ve İngilizce olarak yer alıyor.

Victoria eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, Türkiye ile Avustralya arasındaki dostluğu simgeleyen anıtın açılışında yaptığı konuşmada “Türklerin katkısı olmadan modern Avustralya düşünülemez” ifadelerini kullandı (AA).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
andrews, Avustralya, Avustralya haberleri, Dostluk Anıtı, Dostluk Anıtı avustralya, Dostluk Anıtı Melbourne, Melbourne, türkiye avustralya, türkiye avustralya dostluk, türkiye avustralya dostluk anıtı, Victoria avustralya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları