Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye, Avrupa hava trafiğine en fazla katkı yapan 2. ülke

10 Şubat, 2018 | 16:19

Türkiye, Avrupa hava trafiğine en fazla katkı yapan 2. ülke

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’nın yayınladığı Şebeke-Ağ Operasyonları Raporu’na göre Türkiye, Avrupa hava trafiği”ne en fazla katkı yapan 2. ülke oldu.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’nın (EUROCONTROL) yayınladığı Şebeke-Ağ Operasyonları Raporu’na göre Türkiye, ‘Avrupa hava trafiği’ne en fazla katkı yapan 2. ülke oldu.

EUROCONTROL, geçtiğimiz gün yayınladığı Şebeke/Ağ Operasyonları Raporu ile “Avrupa hava trafiği”ne ilişkin güncel bilgileri açıkladı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) tarafından duyurulan bu rapora göre, Türkiye, Aralık 2017’de Avrupa uçuş trafiğine en fazla katkı yapan ülkeler sıralamasında 2. oldu.

Avrupa’da uçak trafiğinin Aralık ayında % 1.9 arttığı kaydedilen raporda, trafik ağına en fazla uçuş ilave eden ilk beş ülkenin İspanya, Türkiye, Polonya, Kanarya Adaları ve Portekiz olduğu ifade edildi.

Türkiye, Avrupa hava trafiğine en fazla katkı yapan 2. ülke

Yayınlanan rapordu havaalanı kalkış trafiklerine ilişkin istatistiklere göre ise, İstanbul Atatürk Havalimanı aralık ayında günlük 595 kalkış trafiği ile Avrupa havalimanları içinde 4. sırayı aldı.

THY en fazla uçuş yapan 2. şirket

Türk Hava Yolları, Avrupa hava trafik ağına en çok katkı yapan havayollları arasında ise Eurowings’in hemen ardından günlük 116 yeni uçuş ilavesiyle 2. sırada kendine yer buldu.

Diğer bir kriter olan “uçuş trafiği en fazla olan Avrupa havayolları” sıralamasında da THY ikinciliği kaptırmadı. Havayolu işletmelerinin günlük toplam trafiklerine göre yapılan sıralamada; Rynair günlük 1683 uçuşla birincilikte yer alırken, THY 1214 uçuşla en fazla uçuş yapan 2. havayolu şirketi oldu.

Pegasus da % 11’lik artış gösterdi

Günlük toplam sefer sayısında 2017 Aralık ayına göre, % 10,6 artışla THY’nin yanı sıra bir diğer Türk şirketi Pegasus Havayolları da günlük ortalama 429 uçuşla % 11’lik artış gerçekleştirerek 50 havayolunun içinde 13. sırada yer buldu.

En çok büyüyen havalimanı Atatürk Havalimanı

Bu arada SHGM, Avrupa Havalimanları Konseyi’nin 2017 yıl sonu verilerini de açıkladı.
İstanbul Atatürk Havalimanı yolcusunu 2016 yılına göre % 5,9 oranında çoğaltarak 63,9 milyona ulaşan yolcu sayısıyla Avrupa’nın en büyük 5. havalimanı oldu.

Bir diğer havaalanımız Sabiha Gökçen ise % 105.2 gibi müthiş bir büyüme ile, 25 milyon üzerinde yolcu havalimanları arasına girdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atatürk Havalimanı, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı, Avrupa hava trafiği, Avrupa hava trafiği'ne en fazla katkı yapan, Avrupa’nın en büyük 5. havalimanı, En çok büyüyen havalimanı, EUROCONTROL, Pegasus, Sabiha Gökçek Havaalanı, Şebeke/Ağ Operasyonları, SHGM, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, THY,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları