Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye, 2019 yaz sezonunda turizm patlaması yaşayacak!

23 Ekim, 2018 | 11:46

Türkiye, 2019 yaz sezonunda turizm patlaması yaşayacak!

Türkiye’nin 2019 yaz sezonunda turizmde patlama yaşayacağını iddia eden turizmciler, yerli turistlerin erken rezervasyon yaptırmalarını istedi. Türkiye’nin dünyaca ünlü tatil beldesi Bodrum’daki turizm işletmecileri yerli turistin kapıda kalmaması için erken rezervasyon yaptırmaları gerektiğinin altını çizdiler.

Turizm sektöründe oldukça verimli bir yaz sezonu geçiren Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından Bodrum’da turist sayısı bu yıl 10 milyona dayandı. Yaz sezonun iyi geçmesi, 2019 yaz sezonunu da etkiledi.

Türkiye, 2019 yaz sezonunda turizm patlaması yaşayacak!

Bodrum’daki birçok işletme önümüzdeki yaz sezonu için erken rezervasyon almaya başladı. 5 yıldızlı otellerin doluluk oranlarını yarı yarıya tamamladı. Yerli turisttin gözbebeği olan Bodrum’da kapıda kalmamaları için turizmciler erken rezervasyon yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundular.

Yolcu sayısı yüzde 50 arttı

Milas-Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne geçtiğimiz yıl gelen turist sayısı 449 bin 615 olarak hesaplanırken, 2018 yılı yaz sezonunda ise bu sayının 718 bin 460’a ulaştığı bildirildi.

Avrupalı turist artış gösteren Bodrum’a çok ziyaret eden ülkeler arasında ise İngiltere yine başı çekti. 2018’de Bodrum’u 157 bin 188 kişiyle İngilizler, 94 bin 549 kişiyle Ruslar, 83 bin 122 turistle Polonyalılar, 65 bin 159 kişiyle Almanlar, 51 bin 707 kişiyle de Hollandalılar ziyaret etti.

Yerli turist akını Sezon boyunca 3 milyona yakın aracın Bodrum’a girdiği ve 8 milyon yerli turisttin Bodrum’da tatil yaptığı ifade edildi. Yurt dışından erken rezervasyonların başladığını belirten Bodrum’daki turizmciler, yerli turisttin yaz sezonunda kapıda kalmaması adına rezervasyonlarını erkenden yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundular.

Şu anda halen misafirlerimiz tatil yapıyor

“Şu anda halen misafirlerimiz tatil yapıyor”

2018 yaz sezonunun çok iyi geçtiğini belirten Rixos Premium Bodrum Genel Müdürü Mehmet Tulunay, “2018 sezonu beklentilerimizin üzerinde geçti. 2017 rezervasyonlarıyla kıyaslarsak rezervasyonlarımız % 25 daha iyi gerçekleşti. Sezon halen de devam etmekte. Ekim ayında olmamıza rağmen otelimiz % 85 oranında doluluğu var. Geçen sene bu dönemlerde tesisimiz kapalıydı. Bu ay sonunda işletmemizi kapatmayı planlıyoruz. Şu anda halen çeşitli ülkelerden özellikle Avrupa ülkelerinde misafirlerimiz tatil yapıyor” şeklinde konuştu.

2019 yılını da değerlendiren Tulunay, “2019 verilerini şimdiden görmeye başladık. Erken satan tur operatörleri ve marketler İngiltere, Hollanda ve Belçikalı misafirlerimize baktığımızda da bu yıla göre yüzde 50 artış görülüyor” şeklinde konuştu.

“2019 yılı ise 2018’in çok üstünde olacak”

Bodrum Otelciler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Alişir Şahin ise 2018’in çok güzel geçtiğini belirterek, “Dış pazarda yüzde 60 bir artış oldu. İngiltere, Rusya, Polonya, Almanya ve Hollanda büyük artış gösterdi. Bu yıl nihayet iki sene aradan sonra Avrupalı turist gelmeye başladı. 2019 yılı ise 2018’in çok üstünde olacak.” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2019 yaz sezonu, Alişir Şahin, Avrupalı Turist, Bodrum, Bodrum Otelciler Birliği Derneği, Mehmet Tulunay, Turizm patlaması,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları