Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk Turizminin Hedefi  1 milyon Çinli Turist

04 Ağustos, 2017 | 12:14

 

Çinli Turist

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdür Yardımcısı Temurci, “Çin’de 2018 Türkiye Turizm Yılı kapsamında bu ülkeden rekor sayıda turist ağırlamayı bekliyoruz” dedi.

Türk Turizminin Hedefi  1 milyon Çinli Turist

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci, “Çin’de 2018 Türkiye Turizm Yılı kapsamında bu ülkeden rekor sayıda turist ağırlamayı bekliyoruz.” dedi.

Çin Turizm İdaresi yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını aktaran Temurci, Pekin makamlarının sıcak ilgisiyle karşılandıklarını vurguladı.

Temurci, dünyanın en büyük küresel turizm pazarı olan Çin’in, dünyaya en yüksek sayıda turist yollayan ve en büyük turizm harcaması yapan ülke olduğuna dikkati çekerek, “Çin’de 2018 Türkiye Turizm Yılı’nı fırsata çevirmek istiyoruz. Çin’de 2018 Türkiye Turizm Yılı kapsamında bu ülkeden rekor sayıda turist ağırlamayı bekliyoruz.” dedi.

Son yıllarda Türk-Çin ilişkilerinin hızlı gelişimine vurgu yapan Temurci, “Asya’nın doğu ve batısında bulunan bu iki kadim medeniyetin temsilcileri arasındaki münasebetlerin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini” dile getirdi.

Türkiye’ye Giden Çinli Turist Sayısında Artış Gözlemlendi

Temurci, “Amacımız giderek daha fazla Çinli turisti ülkemizde ağırlamak.” diyerek, 2015 yılında bir önceki seneye göre yüzde 57 artışla 313 bin Çinli turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyledi.

Bölgesel sebeplerden ötürü doğan güvenlik kaygıları nedeniyle Türkiye’ye giden Çinli turist sayısının geçen yıl 167 bine gerilediğini aktaran Temurci, bu yılın ilk beş ayında 80 bininin üzerinde Çinli turist ağırlandığını ve bu rakamda yılın ikinci yarısında artış ivmesi beklendiğini ifade etti.

Ahmet Temurci, “Gelecek yıl en az yarım milyon Çinli turisti Türkiye’de ağırlayarak bu alandaki rekor sayıya ulaşmayı bekliyoruz.” diye konuşarak, gerek Çin’in resmi makamları, gerekse Pekin’de yaptıkları temaslar sırasında görüştükleri 60’dan fazla Çinli acenta temsilcisi ile bu konuda hemfikir olduklarını belirtti.

Bakanlık olarak Türkiye’de turizm pazarının çeşitlendirilmesi politikası doğrultusunda, Çin pazarını “hayati önemde” gördüklerinin altını çizen Temurci, “Orta vadede yıllık 1 milyon Çinli turist hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

 

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çinli turist, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk turizmi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları