Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk turizmine Rusya dopingi

21 Haziran, 2018 | 10:27

Türk turizmine Rusya dopingi

Tatillerini Türkiye’de geçirmeyi tercih eden Rus turistler doping etkisi yaptı. Yılın ilk dört ayında Türkiye’ye gelen Rusyalı turist sayısı yıllık bazda % 63,9 arttı.

Tatil için Türkiye’yi tercih eden Rus turistler turizm rakamlarını hareketlendirdi. İlk dört ayda Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı yıllık bazda yüzde 63,9 artış gösterdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Bağlıkaya, bu artış ivmesinin artarak devam edeceğini ifade ederek, yıl sonu için Rus turistte hedeflenen rakamın 6 milyon olduğunu belirtti.

Antalya Havalimanı üzerinden Ocak – Mayıs döneminde kente gelen Rus ziyaretçi sayısı tarihte ilk defa 5 aylık dönem sonunda 1 milyon seviyesini aşarak 1 milyon 10 bin 890 kişi oldu. 2017 yılının Ocak-Mayıs dönemi ile karşılaştırıldığında Rus turist sayısında % 46’lık artış kaydedildi.

Türk turizmine Rusya dopingi

Geçen sene 4 milyon 715 bin 438 Rus ziyaretçiye ev sahipliği yapan Türkiye’ye Rus turist akını devam ediyor.

2018 yılının ilk dört aylık döneminde Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı, rekor yıl olan 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 63,9 oranında artış gösterdi. 2018 yılsonunda Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısının 6 milyon seviyelerine yükselmesi bekleniyor.

Havalimanlarındaki turist yoğunluğu artarken birçok havayolu şirketi yeni direkt uçuş noktaları için izin alıyor. Tur operatörleri uçak kiralamalarının yanında önceden yaptıkları anlaşmalar ile tarifeli uçuşlara yöneldi.

Antalya Havalimanı 1 milyon seviyesini aştı

Antalya Havalimanı üzerinden Ocak – Mayıs döneminde kente gelen Rus ziyaretçi sayısı tarihte ilk defa 5 aylık dönem sonunda 1 milyon seviyesini aşarak 1 milyon 10 bin 890 kişi oldu. 2017 yılının Ocak-Mayıs dönemi ile karşılaştırıldığında Rus turist sayısında yüzde 46’lık artış kaydedildi.

Ocak – Mayıs döneminde Muğla’ya gelen toplam ziyaretçi sayısı 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 37 oranında artış gösterirken bu dönemde Muğla’ya gelen Rus turist sayısı ise yüzde 52 oranında artış gösterdi.

2018 yılının ilk 4 aylık döneminde Rusya’dan İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısında 2017 yılına göre yüzde 72 artış gözlendi. Ocak-Nisan 2018 döneminde İstanbul’a Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı 196 bin 474 kişiye yükseldi.

“7 milyon 800 bin turist girdisi oldu”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmde güzel bir sezon geçirdiklerini belirterek, “Turizmde 40 milyonu yakalayacak bir performansla devam ediyoruz. 32 milyar dolar da döviz girdisi bekliyoruz.

İlk 4 aylık dönemde 7 milyon 800 bine yakın bir turist girdisi oldu. Bu 2015’te gerçekleşen rekorun bile yüzde 12 üstünde. Geçen senenin ise yüzde 32 üstünde.

Dolayısıyla gidişat şu anda gayet iyi yalnız Avrupalı ve yabancı turist açısından değil aynı zamanda yerli turist açısından da çok hareketli bir sezon geçiriyoruz. Bir aksilik yok yerli turizmde de hız aynen devam ediyor.

Güzel bir sezon geçiriyoruz inşallah sezon sonuna kadar böyle devam edip rekor kıracağız. Bundan sonra da rekorları kırarak devam edeceğiz diye düşünüyorum” dedi.

“Rus turistler % 64’lük artış gösterdi”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye’ye gelen Rus turist sayısında yıl sonuna kadar 6 milyon rakamını hedeflediklerini belirterek, “Ana pazarlarımızdan biri Rusya. 2017 rekor yılı ve bu yıla göre ilk 4 ayda yüzde 64 civarında bir artış var. Geçen sene Rus turist sayısı 4 küsur milyon olarak gerçekleşti. Rus turist sayısı bu sene 6 milyon rakamına yaklaşacak diye düşünüyoruz” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Rus Turist, Rusya dopingi, Türk turizmi, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları