Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk turizmi 2018’e rekorla girdi, turist sayısı % 38 arttı

01 Mart, 2018 | 13:36

turk turizmi rekor kırdı

Son yıllarda turist konusunda sıkıntı yaşayan ancak 2017’de bu durumu tersine çevirmeyi başaran Türk turizm sektörü, 2018 yılına da hızlı bir giriş yaptı. Turizm sektöründe 4 güzel haberin peşi sıra geldiği ocak ayında turist sayısı 2017’nin aynı dönemine göre % 38 artarak 1.5 milyona yaklaştı. Böylelikle tüm zamanların en yüksek ocak ayı rakamına ulaşılarak rekor kırıldı.

Zorlu geçen iki yılın ardından 2017’de durumu tersine çevirmeyi başaran yükselişe geçen Türk turizm sektörü, 2018 yılına da hızlı girdi. Turizm sektöründe peşi sıra 4 güzel haberin geldiği ocak ayında turist sayısı geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre % 38 artış gösterdi ve 1.5 milyona yaklaştı. Tüm zamanların en yüksek ocak ayı rakamına ulaşılan Türk turizmi bir rekora da imza atmış oldu.

Geçen yıl çeşitli nedenlerle düşüş gösteren Alman turist rezervasyonları bu sene % 101 oranında arttı. Bu yükselişlerin gelire de yansımaya başladığı gözlendi. Oda gelirleri % 10 artarken, yan sektörlerden yeme-içme sektörünün de artık yüzü gülmeye başladı ve yüzde 15 büyüme sağladı.

Artış devam etti, 2015 rakamları geçildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, 2017’nin ocak ayında 1 milyon 55 bin 474 olan turist sayısı, bu yılın aynı döneminde % 38’lik artış göstererek 1 milyon 461 bin 570 kişiye çıktı. Tüm zamanların en yüksek ocak ayı verisini yakalayan turizm sektörü, böylelikle en iyi yıl 2015’in de rakamını geçmeyi başardı.

Türkiye’nin en çok turist alan şehri 831 bin turistle İstanbul olurken, Almanya’da % 10, Rusya’da ise % 70’lik bir artış yakalandı. Alternatif pazarlarda da yükseliş gerçekleşti ve % 60 civarında artış yakalandı.

İstanbul % 43.5 ile Avrupa’nın da lideri

Türkiye Otelciler Birliği TÜROB Türkiye’deki otellerin doluluk oranlarını açıkladı. 2018 Ocak’ta ortalama otel dolulukları, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 28.6 yükselerek 60.6’ya ulaştı. Ülkeye turist çekmek için indirim yapılan oda fiyatlarında da ivme yukarıya doğru gitmeye başladı.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ortalama günlük oda bedeli % 10 artış göstererek, 60.1 euro seviyesine geldi. En çok turist ağırlayan İstanbul, % 65.2 doluluk oranını yakaladı. Sabah Gazetesi’nin haberine göre, oda fiyatları ise ortalama 72.5 euro ile hem fiyatta hem de doluluk oranında en yüksek artışı sağlayan il olmayı başardı. Bu durum Avrupa’ya da yansıdı ve İstanbul doluluk oranlarında % 43.5 ile en yüksek artışı sağlayan destinasyon konumuna ulaştı.

Almanların artışı yüzde 101

Almanya piyasa araştırmacısı GfK’nin açıkladığı verilerine göre, Türkiye’ye bu yılın yaz mevsimi için Almanya’dan yapılan tatil rezervasyonları 2018 ocak sonu 2017 yılana göre % 101 artış gösterme başarısını yakaladı.

GfK Travel&Logistics Almanya Başkanı Doerte Nordbeck yaptığı açıklamada, “Türkiye bir iki yıl içinde güçlü durumuna tekrar döner” ifadelerini kullanırken, Alman seyahat acentesi DRV’nin Başkanı Norbert Fiebig ise Türkiye’de çok uygun fiyata tatil yapılabileceğini belirtti.

Yeme-içmeye sektörü de yükselişte

Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer, “Turizm sektörü 2016 Ocak ayına göre % 10, geçtiğimiz yıla göre ise yüzde 50 büyüme gösterdi. Buradaki büyümenin üçte biri ise turistlerden sağlandı” şeklinde konuştu. Başkan Kaya Demirer ayrıca 29 Mart’ta üç bakanlığın desteğiyle organize edilecek turizm gelirlerinin artırılmasına yönelik ‘Global Gastroekonomi Zirvesi’ düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Global Gastroekonomi Zirvesi, Kaya Demirer, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Travel&Logistics Almanya Başkanı Doerte Nordbeck, Turist sayısı arttı, Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri, Türk turizmi rekor, Türkiye Otelciler Birliği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları