Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk sinemasının geleceği Moskova’da şekilleniyor

12 Kasım, 2014 | 12:56

“Türkiye Sineması Dünya Akademik Buluşmaları” adı altında bu yıl ilk kez düzenlenecek etkinlik kapsamında Rusya’nın başkenti Moskova’da üç Türk filminin gösterimi yapılacak.

Sinemanın dünyadaki en güçlü tanıtım, etki ve buluşturma araçlarından biri olduğu gerçeğinden yola çıkılarak Elif Dağdeviren’in direktörlüğünde bu yıl hayata geçen “Türkiye Sineması Dünya Akademik Buluşmaları”nın (TSDAB) ilki 19-23 Kasım tarihleri arasında Moskova’da düzenleniyor.

Akademik Buluşmalar ile Türkiye sinemanın sanatsal, sektörel ve akademik yönünün güçlendirmesi, dünya akademi literatürüne girerek kalıcı hale gelmesi ve orta vadede sinema temelli bir Think Tank oluşturulması hedefleniyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen proje, İstanbul Üniversitesi- İletişim Fakültesi ve All-Russian State University of Cinematography (VGIK) arasındaki işbirliği ile EDGE Yapım tarafından gerçekleşiyor.

“Akademik Buluşmalar” çerçevesinde Türkiye sinemasından seçilen üç film, Moskova’da düzenlenen “VGIK 34. Uluslararası Öğrenci Festivali” kapsamında halka açık ve ücretsiz olarak gösterilecek. Ayrıca seçilen filmlerin yapımcı, yönetmen ve oyuncuları VGIK akademisyenleri, öğrencileri ve sektör çalışanları ile buluşacak.

Proje için Türkiye sinemasını birbirinden farklı türlerde temsil etmek üzere “Bir Zamanlar Anadolu’da”, aynı zamanda Rusya premier’ini yapacak olan “Kuzu” ve “Patron Mutlu Son İstiyor” filmleri ile birlikte Yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, Yönetmen Kutluğ Ataman ve oyuncu Ezgi Mola da Moskova’da olacak.

Türkiye Sinemasının Geleceği Şekilleniyor

Akademik buluşmaların, her yıl farklı ülkelerle işbirliği içinde düzenlenmesi planlanırken İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi başta olmak üzere ülkemizin ve dünyanın köklü devlet üniversiteleriyle karşılıklı programlar, projeler geliştirilmesi, akademik ve sektörel sinerjilerin ortaya çıkması ve buradan sinema bazlı bir Think Tank oluşturulması amaçlanıyor.

Sinemamızın geleceğini şekillendiren çalışmaların altyapısını oluşturmasının yanı sıra uluslararası önemli film yapımcılarına Türkiye’nin doğal platolarının tanıtımı yapılırken, Türkiye’de film çekmeleri konusunda rehberlik de edilecek.

Bu çerçevede; Türkiye Sineması Dünya Akademik Buluşmaları’nın (TSDAB) birincisi, ülkemiz sinemasını yakından takip eden Türk cumhuriyetler üzerinde güçlü etkisi olan Rusya sineması ile bir araya gelmek üzere Moskova’da başlıyor. Düzenli olarak gerçekleşecek buluşmaların ikincisinin, 2015 yılında İspanya ve Çin’de organize edilmesi yönünde girişimler de sürüyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ezgi Mola, Ezgi Mola moskova, Ezgi Mola rusya, Moskova, Moskova Kültür, Moskova kültür turu, Moskova sinema, Patron Mutlu Son İstiyor, Rusya, rusya haberleri, Rusya Moskova, Rusya sinema, Rusya-Türkiye, Türk filmleri, Türk filmleri moskova, Türk filmleri rusya, Türkiye Sineması Dünya Akademik Buluşmaları, Zeynep Özbatur Atakan,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları