Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk sanatçıların minyatür ve tezhip sergisi Roma’da

07 Mayıs, 2014 | 14:02

Minyatür ve tezhip sanatı, dört Türk sanatçının eserleriyle Romalı sanatseverlerle buluşuyor. “21. yüzyılda minyatür ve tezhip” adı altında düzenlenen sergi, 26 Mayıs tarihine kadar gezilebilecek.

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçiliği himayesinde Roma’daki Kültür ve Turizm Müşavirliğinde “21. yüzyılda minyatür ve tezhip” isimli sergi, açılış kokteyli ile kapılarını açtı.

Serginin açılışında konuşan Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy, sergiye gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı sanatseverlere teşekkür etti.

NationaTürk’ün haberine göre, Sanatçı Arzu Tozlu da sergiyle minyatür ve tezhip sanatını İtalya’da tanıtmayı hedeflediklerini belirterek, “Sergide, İnci Ayan Birol Hoca’nın eserleri artık tarihi eser olarak değerlendiriliyor. Çünkü 1960′lı yıllara dayanan eserleri var. Üç kuşak olarak bu sergiyi açmış oluyoruz. İnci Hoca’nın öğrencisi olarak ben ikinci nesilim, üçüncü nesil olarak da benim öğrencilerim Hilal Arpacıoğlu ve Onur Hastürk’ün eserleri var” diye konuştu.

İtalya, bu sanatın tanınmasının kendileri açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Tozlu, “Bu sanatı 21. yüzyılda başarılı bir şekilde nasıl temsil ederiz bunun gayreti içindeyiz. Sergide hem sanata hem de hocamıza olan saygımızı, sevgimiz ve bağlılığımızı anlatmaktayız” ifadelerini kullandı.

Hayatının son yıllarını Roma’da Papa’nın mahkumu olarak geçirmek durumunda kalan Osmanlı Şehzadesi Cem Sultan’ın İnci Ayan Birol tarafından 1961 yılında yapılan minyatürü serginin en çok ilgi gören eserlerden biri oldu.

“21. yüzyılda minyatür ve tezhip” sergisi, 26 Mayıs tarihine kadar gezilebilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arzu Tozlu, Arzu Tozlu İtalya, Arzu Tozlu kimdir, Arzu Tozlu minyatür, Arzu Tozlu Roma, Cem Sultan, Cem Sultan Roma, İtalya, italya kültür, Kenan Gürsoy, Kenan Gürsoy vatikan, Minyatür, Minyatür Roma, Minyatür sanatı, PAPA, Papa Roma, Roma, Roma İtalya, Roma sanat, tezhip sanatı, tezhip sanatı Roma, Turizm Müşavirliği, Vatikan, vatikan italya, Vatikan roma,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları