Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk-Rus tarihinin bilinmeyen sayfası: Türk Tepesi

07 Kasım, 2014 | 15:42

Rusya’nın Ukrayna sınırına yakın Voronej bölgesinde halk arasında adlandırılan “Türk Tepesi’nin 19. yüzyılda Türk savaş esirleri tarafından inşa edildiği ortaya çıktı.

Rus yazar tarihçi Yakov Kravçenko’nun 28 Ağustos 2007 tarihli Ostrogojskaya Jizn adlı yerel gazetede kaleme aldığı yazıya göre, Voronej’in Ostrogojsk kenti halkı halen esir Türkleri saygıyla anıyor. Rusya’nın Sesi Radyosu’nda yer alan haberde, Kentin 5 kilometre kuzeyindeki savaş esirlerinin inşa ettiği tepenin uzunluğu 2 kilometre, genişliği 15 metre ve yüksekliği 6 metre olmakta.

Rus makamlar Türk savaş esirlerini acilen hastaneye kaldırdı

Tarihi belgelere atıfta bulunan yazara göre 1877 yılında Rus-Türk savaşı sırasında bölgeye çok sayıda Türk esiri getirildi. 130 esir hastalanınca bazıları hayatını kaybetti. Bu durumda Rus makamlar esirleri vilayet hastanesine kaldırdı. Rus makamlar Türklerin tedavisi için bin 655 ruble para harcadı. Bu paranın o dönem çok değerli olduğu ifade edildi. Rus yazar, Türk esirlerin Türk Tepesi’ni inşa ettiğini özellikle vurgulayarak, “Burada bir anıt levhası asılmalı ve şöyle yazılmalı: Türk Tepesi. 1877” diye öneride bulundu.

Türk Tepesi ortak tarihimiz, kentte Türklerin torunları yaşamakta

Rus yazar, “Bu sadece Ostrogosjk’ın değil aynı zamanda Rusya-Türkiye tarihinin bir sayfası.” dedi. Rus yazara göre Türkler bölgede yaşamaya devam etti. Yazar, “Türk esirlerin bugün Ostrogosjk kentinde torunları yaşamakta. Bugün kentte güzel siyah kıvırcık saçlı ve kahverengi gözlü vatandaşlara rastlamak mümkün. Bunu herkes biliyor.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ostrogojskaya Jizn, Ostrogosjk, Ostrogosjk rusya, Türk Tepesi, Türk Tepesi esirleri, Türk Tepesi moskova, Türk Tepesi rusya, Türk Tepesi rusya moskova, Ukrayna, Ukrayna Rusya, Voronej, Voronej rusya, Yakov Kravçenko, Yakov Kravçenko rusya,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları