Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk-Rus tarihinin bilinmeyen sayfası: Türk Tepesi

07 Kasım, 2014 | 15:42

Rusya’nın Ukrayna sınırına yakın Voronej bölgesinde halk arasında adlandırılan “Türk Tepesi’nin 19. yüzyılda Türk savaş esirleri tarafından inşa edildiği ortaya çıktı.

Rus yazar tarihçi Yakov Kravçenko’nun 28 Ağustos 2007 tarihli Ostrogojskaya Jizn adlı yerel gazetede kaleme aldığı yazıya göre, Voronej’in Ostrogojsk kenti halkı halen esir Türkleri saygıyla anıyor. Rusya’nın Sesi Radyosu’nda yer alan haberde, Kentin 5 kilometre kuzeyindeki savaş esirlerinin inşa ettiği tepenin uzunluğu 2 kilometre, genişliği 15 metre ve yüksekliği 6 metre olmakta.

Rus makamlar Türk savaş esirlerini acilen hastaneye kaldırdı

Tarihi belgelere atıfta bulunan yazara göre 1877 yılında Rus-Türk savaşı sırasında bölgeye çok sayıda Türk esiri getirildi. 130 esir hastalanınca bazıları hayatını kaybetti. Bu durumda Rus makamlar esirleri vilayet hastanesine kaldırdı. Rus makamlar Türklerin tedavisi için bin 655 ruble para harcadı. Bu paranın o dönem çok değerli olduğu ifade edildi. Rus yazar, Türk esirlerin Türk Tepesi’ni inşa ettiğini özellikle vurgulayarak, “Burada bir anıt levhası asılmalı ve şöyle yazılmalı: Türk Tepesi. 1877” diye öneride bulundu.

Türk Tepesi ortak tarihimiz, kentte Türklerin torunları yaşamakta

Rus yazar, “Bu sadece Ostrogosjk’ın değil aynı zamanda Rusya-Türkiye tarihinin bir sayfası.” dedi. Rus yazara göre Türkler bölgede yaşamaya devam etti. Yazar, “Türk esirlerin bugün Ostrogosjk kentinde torunları yaşamakta. Bugün kentte güzel siyah kıvırcık saçlı ve kahverengi gözlü vatandaşlara rastlamak mümkün. Bunu herkes biliyor.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ostrogojskaya Jizn, Ostrogosjk, Ostrogosjk rusya, Türk Tepesi, Türk Tepesi esirleri, Türk Tepesi moskova, Türk Tepesi rusya, Türk Tepesi rusya moskova, Ukrayna, Ukrayna Rusya, Voronej, Voronej rusya, Yakov Kravçenko, Yakov Kravçenko rusya,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları