Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk mutfağı Japonlara Türk Gıda Ürünleri Festivali ile tanıtıldı!

16 Temmuz, 2018 | 12:22

Türk mutfağı Japonlara Türk Gıda Ürünleri Festivali ile tanıtıldı!

Japonya’nın başkenti Tokyo’da başlayan Türk Gıda Ürünleri Festivali’nde Japonlara Türk mutfağının seçkin yemekleri sunularak tanıtımı yapıldı.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından Ticaret Bakanlığı himayesinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle düzenlenen Türk Gıda Ürünleri Festivali, Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Shiba Parkı’nda gerçekleştirildi. Parkta kurulan çadırlarda, Japonlara Türk mutfağının seçkin yemekleri ikram edildi.

Türk mutfağı Japonlara Türk Gıda Ürünleri Festivali ile tanıtıldı!

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan etkinliğin açışında yaptığı konuşmada, Japon halkının Türk yemeklerini sevdiğini ifade ederek, festival ile Türk mutfağının Japon halkına daha iyi tanıtılacağını belirtti.

Türk Gıda Ürünleri Festivali kapsamında Türk gıda ihracatçılarının Japon gıda dağıtımcıları ve süper market temsilcileriyle görüşmeler yaptıklarını belirten Hasan Murat Mercan, “İki ülke arasında çok sıcak ilişkiler var. Türk yemeklerinin Tokyo’da tanıtılması çok önemli. Türk mutfağı ne kadar çok tanıtılırsa, o kadar çok Türk gıda ürünü satılacaktır. Bu tür etkinliklerle yakalanan ivme artacaktır. Festival yılda birkaç defa yapılabilir.” dedi.

Yamanyılmaz: Devamlılığı sağlamak ve sabırlı olmak gerekli

Türk – Japon dostluğunun çok eskilere dayandığını söyleyen AKİB Başkan Vekili Ali Can Yamanyılmaz “Ancak mevcut ekonomik ilişkilerin olması gerekenin çok altında” ifadelerini kullandı.

Bu tür etkinliklerle ülkeler arası kültürel ve ekonomik ilişkileri artırmayı hedeflediklerini bildiren Ali Can Yamanyılmaz, “Bu etkinliklerin devamlılığını sağlamak ve sabırlı olmak gerekli. Biz de dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde daha fazla yer alabilmek için ürünlerimizin bilinirliğini arttıracak, kültürel ilişkilerimizi geliştireceğiz.” diye konuştu.

Yamanyılmaz ayrıca, Japon iş adamlarının da düzenlenen festivali desteklediğini söyleyerek, Türk ihracatçılarının Japonya’nın önde gelen gıda ithalatçılarıyla birçok ikili ticari görüşme yaptıklarını, söz konusu görüşmelerin meyvesini yakın zamanda alacaklarını dile getirdi.

Festivali 20 bine yakın Japon ziyaret etti

Festivali 20 bine yakın Japon ziyaret etti

AKİB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türk Gıda Ürünleri Festivali’ni 20 bine yakın Japon ziyaret etti.

Türk gıda ürünlerinin tanıtılmasına katkı sağlamak için düzenlenen etkinlikte Japonlar, simitten, pideye, çiğ köfteden, bulgur pilavına kadar birçok geleneksel tada yoğun ilgi gösterdi.

Festivalde ayrıca geleneksel lezzetlerin yanı sıra folklor, müzik dinletisi ve oya gibi kültürel etkinlikler de yer aldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Ali Can Yamanyılmaz, Japon, Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Türk Gıda Ürünleri Festivali, Türk mutfağı, Türkiye İhracatçılar Meclisi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları