Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk Lirası’nın değer kaybı İngiliz turistleri Türkiye’ye çekiyor!

09 Ağustos, 2018 | 11:14

Türk Lirası'nın değer kaybı İngiliz turistleri Türkiye’ye çekiyor!

Türk Lirası’nın değer kaybı İngiliz turistleri Türkiye’ye çekiyor. Türkiye’ye geçtiğimiz senenin haziran ayında 188 bin İngiliz gelirken, 2018 haziranında 306 bine çıktı. Türk Lirası’nın değer kaybı ve turizmdeki toparlanma özellikle İngiliz turist sayısını patlattı.

Türk Lirası’nın İngiliz sterlini karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemesi, İngiltere’den Türkiye’ye turizm talebini artırdı. Son 12 ay içinde TL, İngiliz Sterlini karşısında yüzde 35’ten fazla değer kaybetti.

Türk Lirası’nın değer kaybı İngiliz turistleri Türkiye’ye çekiyor!

Turizm Bakanlığı’nın sınır giriş çıkış istatistiklerine göre Haziran ayında Türkiye’yi en fazla ziyaret eden üçüncü turist grubu İngiliz turistler oldu. İngiltere vatandaşı 306 bin 647 turist Türkiye’ye geldi. Geçtiğimiz senenin aynı ayında bu rakam ise 188 bin 102 olarak gerçekleşmişti.

Rezervasyonlar % 63 arttı, Antalya, Mallorca’yı geçti

BBC Türkçe’nin haberine göre; İngiltere’nin en büyük turizm acentelerinden Thomas Cook, 2018’de Türkiye’ye rezervasyonların bir yıl öncesine göre % 63 arttığını açıkladı. Şirket yetkilileri Antalya’nın en çok paket tur sattıkları İspanyol adası Palma de Mallorca’yı geçtiğini ifade etti.

İngiltere’de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkması sebebiyle, tatilcilerin rezervasyonu son dakikaya bıraktıklarını açıklayan Thomas Cook yetkilileri, bu nedenle fiyatların düşük kaldığını belirtti.

“Türkiye’de tatil için daha iyi bir zaman olamaz” diyen Anth Mooney adlı bir şirket yetkilisi, İngiliz turistleri Türkiye’ye gitmeleri için çağrı yaptı.

1250 pound asgari ücretle Antalya’da krallar gibi tatil

TL karşısındaki artışa rağmen sterlin diğer büyük para birimlerine göre değer kaybetti. İngiliz sterlininin değeri Nisan’dan bu yana euro karşısında % 3, ABD doları karşısında da % 10 azaldı.

Asgari ücretin 1250 pound (8500 TL) civarında olan İngiltere’de çalışan bir vatandaş, Antalya’da Türk turistten daha uygun fiyatla hayatının tatilini yapabiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İngilit turist, İngiliz sterlini, İngiltere, Turizm Bakanlığı, Türk Lirası,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları