Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk Hava Yolları’nda grev kararı korkuttu

25 Mayıs, 2010 | 15:51

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası’nın, Türk Havayolları’nda grev kararı alması turizmcileri korkuttu.

Ocak ayından beri Türk Hava Yolları ile ücret artışı görüşmeleri yapan Hava-İş istediği yüzde 11’lik zammı alamayınca 21 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere 60 günlük süre içinde greve gidebilecek.

Hava-İş Genel Sekreter Mustafa Yağcı, 20 Mayıs’ta grev kararı aldıklarını, Hava-İş sendikasının altı gün önceden haber vererek altmış günlük süre içinde greve gidebileceğini söyledi.

Sendika olarak 12 bin havayolu çalışanını temsil ettiklerini belirten Mustafa Yağcı, şu bilgileri verdi: “Ocak ayından beri görüşmeler sürüyor. Dört, beş maddede anlaşamadık. Bunlardan en önemlisi ücretlerle ilgili olan. Zaten işveren müdahalede bulundu toplu sözleşme sürecimiz bir yıl gecikmeli başladı. İşveren yüzde altı gibi kendiliğinden bir zam yapmıştı. Birinci yıl zammı konusunda önemli sorun var. Toplu sözleşmede bunun üstüne çıkmama tavrı oldu. Artı zam istiyoruz. Bir yıl için 150 TL seyyanen ve artı yzüde 11 istiyoruz. Aslında işverenden yüzde 5 ek zam istiyoruz. Yüzde altısını zaten veriyor. THY’nin rotaları, faaliyeti çok gelişti, çalışanlar üst noktada emek harcıyorlar.”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da, olası THY grevinin turizmi öldüreceğini vurgulayarak, şu görüşleri dile getirdi: “Biz anlaşılmasını istiyoruz. Yoksa Türk turizmi, Türk ekonomisi sıkıntıya girecek. Türk turizminin bugün geldiği noktada yıldızını söndürmeyelim. Sektörün yıldızının parlamsında THY’nin çok büyük payı var. Geçen yıllarda da benzeri yaşanan anlaşmazlığın sendikayla, THY arasında taraflar zarar görmeden, sağduyunun hakim olduğu bir platformda çözüm bulacağından şüphemiz yok.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Opet Türk Hava Yolları Kampanyası, Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları Bilet, Türk Hava Yolları Filosu, Türk Hava Yolları Grev, Türk Hava Yolları HAberleri, Türk Hava Yolları Satış, Türk Hava Yolları Uçağı, Türk Hava Yolları Uçakları, Türk Hava Yolları Uçuşları, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları