Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk Hava Yolları’nda taciz

28 Nisan, 2010 | 09:47

Türk Hava Yolları’nda çalışan bir hostes, uçuş sırasında bir pilot tarafından sürekli taciz edildiğini iddia etti.

Genç hostesin yaşadıklarını kurum içi mail sisteminden tüm çalışanlara ve yöneticilere anlatması üzerine başlatılan soruşturmada tacizci pilot işten çıkartıldı.

THY’de 10 aydır çalışan bir kabin memuru, uçuş sırasında bir pilot tarafından taciz edildiğini iddia etti. Vatan Gazetesinin haberine göre hostesin yaşadıklarını bir mail yoluyla bütün çalışanlara anlatması sonucunda pilot hakkında THY yönetimi soruşturma başlattı.

İnceleme sonucunda pilot işten atılırken, hostes ise izne çıktı. Adı gizli tutulan hostes yaşadığı taciz olayını gönderdiği mailde şöyle anlattı;

“Bundan 2-3 ay önce uçuş için alana geldim. Bir dış hat seferinden sonra İzmir’e geldik. Hepsinde aynı kaptanımız vardı. Önce uçakta adımı sorup bana, ’Sen önde misin’ dedi. Bana, ’Çok iyi aferin çayımı kahvemi hep sen getir’ dedi. Çay kahveyi nasıl içersiniz diye sormaya gittiğimde, ’Sen parmağını koy öyle içerim’ dedi. Ben anlamadım. Kendisi bana dönerek ’Şeker sensin’ dedi. Dışarı çıktım. Amirimize anlattım. O da bana ’Tarzı biraz garip’ deyip ’Fazla konuşma’ dedi. Kalkıştan sonra içeri girdim. Bana ’Şekerim hoş geldin’ dedi ve sonra omzunun ağrıdığını masaj yapmamı istediğini söyledi. Ben de ’Kaptanım amirimi çağırayım o baksın’ dediğimde, çok nazlandığımı kaptan ne derse onu yapmam gerektiğini söyledi. ’Biraz sıksan iyi gelir’ dedi.”

Mailin devamında sözlü tacizin fiziki tacize dönüştüğünü söyleyen hostes, “Amirim beni uçağın arka bölümüne servise yolladı. Servisin sonunda önlüğümü önde değiştirirken kaptanımız kokpitten çıkarak acil çıkış kapısının önünde beni sıkıştırdı. Çok güzel koktuğumu söyledi. Boynumdan koklamak için üstüme geldi. Ben de aradan sıyrılarak kaçtım. Gömlekle kabine çıktım. Çok korkmuştum. Durumu amirimize anlattım. Beni arkaya gönderdi. Kaptanımız arkayı arayarak beni öne çağırdı. Ben işim olduğunu söyledim. Bana ’Sana gel dedim o kadar’ deyip telefonu kapattı. Öne geldim. Amirimiz içeri geçmemi kaptanımızın sarkması durumunda terslememin işe yarayacağını belirtti. İçeri girdim. Beni oturttu. Bana nerde oturduğumu, yatıda ne yapacağımı sordu. Ben de yatıda dinleneceğimi yemeğe çıkmayacağımı söyledim. Bana ’Çöp şişçi var gel, oradan Kordon’a akarız’ dedi. Ben de teşekkür ettim, gelemeyeceğimi söyledim. Allah’tan iniş başlamıştı ve ısrar edemeden dışarı kaçtım.”

“Yerde iken kaptanımız kokpite çöp poşeti takmamı söyledi. Tam poşeti takarken koltuğunu arkaya iterek beni sıkıştırdı. Ardından yine zor kaçtım. Daha sonra air fresh’i alarak benim eteğimin altında doğru tutarak sıktı. ’Güzel koksun iyi olur’ dedi. Amirimiz beni arkaya yollayıp arkada bağlanacağımı söyledi ve bir erkek arkadaşımızı öne aldı. Dönüşte kaptanımız ve amirimizin suratı beş karıştı. Otele geldikten sonra kaptanımız ’Bana yemek sözün var unutma’ dedi. Ben de çıkmayacağımı belirttim. Arkadaşlarım bir saat sonra beni arayıp dışarı yemeğe çağırdılar. Aşağı indiğimizde kaptanımız lobide oturuyordu. ’Çıkmayacaktın bu ne peki?’ dedi. Ben ve arkadaşlarım çok şaşırmıştık. Kaptanımız sanki orda bizi bekliyordu” diye devam etti.

Genç hostes mailin son bölümünde ise; “Şimdi büyüklerime amirlerime kaptanlarımıza soruyorum. Airbus 320 kaptanımız E.G’nin yaptığı ne kadar doğrudur? Ben artık kendisini koridorda dahi görünce korkuyorum. Ben sadece namusumla para kazanmayı düşünüyorum. Lütfen bu kaptanımızla konuşun lütfen…” Genç kabin memurunun bu mektubu sonrası THY yönetimi, olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma sonucu kaptan pilot E.G’nin işine son verildi. Kaptan pilotön özel bir havayolu şirketinde çalışmaya başladığı öğrenildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hostes Taciz, Taciz, THY, THY Hostes, THY Taciz Olayı, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları Hostes, Türk Hava Yolları'nda taciz,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları