Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk Hava Yolları hedeflerini büyüttü

22 Mayıs, 2010 | 14:12

Türk Hava Yolları hedeflerini büyütmeye devam ediyor.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, bu yıl sonunda, dünyada en çok noktaya uçan hava yolu şirketleri arasında 8. veya 9. olmayı hedeflediklerini açıkladı.

Temel Kotil, Adana’da, Anadolu Girişimci İşadamları Derneği’nin (AGİD) düzenlediği ”Başarılı Girişimciler Deneyimlerini Paylaşıyor” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, dünya havacılığının 500 milyar dolar ciroya sahip olduğunu belirterek, bu rakama bakıldığında bile pazarın ne kadar büyük olduğunun görülebileceğini ifade etti.

Dünyanın en hızlı büyüyen hava yolu şirketi olduklarını bildiren Kotil, bu kadar büyümeye rağmen uçak sayısını yetiştiremediklerini ve sürekli takviye yaptıklarını anlattı. Temel Kotil, 2003 yılında hükümetin aldığı kararlar ile THY’nin global bir hava yolu şirketi olmasının hedeflendiğini belirterek, şöyle devam etti: ”2004 yılında 64 uçak filosu olan bir şirket bir anda 59 uçak siparişi verdi. Büyük projeler devreye konuldu. 2009 yılında kriz olmasına rağmen başarılı şirket olduğumuz görülünce borsa değerimiz 4 katına çıktı. Yeniden yapılanınca daha çok noktaya uçmaya başladık. Şu an haftada 5 bin frekans yapıyoruz ama bu 10 bin frekans olmalı. Biz durmadan hat açıyoruz. Yani durmadan yeni bahçeler yapıyoruz, yeni ağaçlar dikiyoruz. Bu bize sürekli olarak büyümeyi sağlıyor. Durmadan hat açarak şirketi olgunlaşmamış halde tutuyoruz. Bu iyi bir şey değil ama THY’nin dinamikleri çok iyi olduğu için yeni bahçe yapmakta bir mahsur yok. Yıl sonunda dünyada en çok noktaya uçan hava yolu şirketleri arasında 8. veya 9. olmayı hedefliyoruz.” Yılbaşından bu yana yolcu sayılarında yüzde 25 artış olduğunu ifade eden Kotil, ”Bu yıl sonunda 31 milyon yolcu hedefliyoruz. Bu rakam çok anlamlı çünkü British Airlines geçen yıl 30 milyon yolcuda kalmıştı. Bu yıl da yolcu sayıları azalıyor” dedi.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, filolarını güçlendirmek için sipariş verdikleri 89 uçağı teslim almayı dört gözle beklediklerini belirtti.

Marka olmaya çok önem verdiklerini ve her zaman global düşündüklerini belirten Kotil, tanıtım için 2005 yılında 5 milyon dolar harcanırken, rakamın bu yıl 70 milyon dolara çıktığını söyledi.

Başarılarını personelin özverisine borçlu olduklarını belirten Kotil, ”Şu an bin 800 pilotumuz var. 4 bin kişi olan kabin personelimize bu yıl bin 500 kişi daha eklenecek. Rakiplerimizi geçmek için biz çok çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Opet Türk Hava Yolları Kampanyası, Sağlık Turizm Türk Hava Yolları, Temel Kotil, Temel Kotil haberleri, Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları Filosu, Türk Hava Yolları HAberleri, Türk Hava Yolları İstanbul-Kahire, Türk Hava Yolları Satış, Türk Hava Yolları Temel Kotil, Türk Hava Yolları Uçakları, Türk Hava Yolları Uçuşları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları