Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk dizileri sayesinde, G. Amerikalı turistler Türkiye’ye akın ediyor!

22 Ekim, 2018 | 13:20

Türk dizileri, G. Amerika’nın para harcayan turistlerinde patlama yaptı!

G. Amerika’nın para harcayan turistleri Türk dizileri sayesinde patlama yaptı. Türk dizileri sayesinde Güney Amerika pazarlarından Türkiye’ye olan talep sıçrama yaptı. Arjantin ve Brezilya olmak üzere Güney Amerika’dan gelen ve ağırlıklı olarak harcama düzeyi yüksek turist sayısı % 70 artışla 165 bine ulaştı.

Türk dizileri sayesinde Güney Amerika pazarlarından Türkiye’ye olan talep sıçrama yaptı. Başta Arjantin ve Brezilya olmak üzere Güney Amerika’dan gelen ve ağırlıklı olarak harcama düzeyi yüksek turist sayısı % 70 artışla 165 bine yükseldi.

Türk dizileri sayesinde, G. Amerikalı turistler Türkiye’ye akın ediyor

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, 2019’da da bu bölgeden çift haneli artışlar öngörüldüğnü söyledi. Timur Bayındır, Türk dizilerinin etkisiyle binden fazla ailenin çocuklarına Türk ismi koyduğunun altını çizdi.

Güney Amerika ülkeleri Arjantin ve Brezilya başta olmak üzere Türkiye’nin senede 250 bine yakın turist ağırladığı Güney Amerika pazarlarında Türk dizilerinin turizme olumlu yansıması devam ediyor. 2016 yılında yaşanan gerileme haricinde son 10 yıldır sürekli artan bir çizgide olan Güney Amerika’yı henüz turist sayısında büyük pazar olarak nitelendirmenin zor olduğu belirtiliyor.

Buna karşın Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya gibi ülkelerden gelen turist sayılarında gerçekleşen oransal artışlar dikkat çekici boyuta yükseldi. Bu yıl da yükseliş sürerken, ilk 8 ayda Güney Amerika’dan gelen toplam turist sayısında % 70 artış gerçekleşerek 165 bine ulaştı.

Bu artışın aynı şekilde sürmesi durumunda 2019’da da çift haneli artışlar öngörülüyor. Bu arada bu bölgeden gelen turistlerin ağırlıklı olarak üst gelir grubunda yer aldığı ve harcama düzeylerinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Güney amerikalı turisler

Yeniden yükseliş başladı

Kısa bir süre önce düzenlenen Güney Amerika’nın en önemli turizm fuarlarından biri olan FIT Arjantin Turizm Fuarı’nda temaslarda bulunan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), fuar sonrasında bu pazarla ilgili bir araştırma raporu hazırladı.

TÜROB’un Güney Amerika’da yayımlanan diziler sayesinde Türk imajının son beş yıldan bu yana yükseldiğinin altını çizdi. Raporda görüşlerine yer verilen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Güney Amerika’nın iki lokomotif pazarı durumundaki Brezilya ve Arjantin’den gelen turist sayısının 2016 senesinde yaşanan gerilemenin ardından 2017 ve 2018 yıllarında yeniden yükselişe geçtiğini anlattı.

Güney Amerika’nın uzak pazarlar olmasına rağmen geleceğe dönük olarak potansiyel olduğunu söyleyen Bayındır, gelecek yıl da çift haneli artış öngörüldüğünü açıkladı.

Bayındır, “Ülkemiz için önemli potansiyel vaat eden Brezilya, Arjantin ve Kolombiya pazarlarından gelen toplam turist sayısı 2013 yılında yaklaşık 185 bin kişiye ulaşmıştı. 2014 ve onun takip eden yıllarda ise Türkiye’de ve komşu ülkelerde yaşanan bir takım güvenlik sıkıntıları nedeniyle bu rakamlar düşüş eğilimine girdi. Ancak 2017 yılı itibariyle Brezilya ve Arjantin başta olmak üzere Türkiye lehine pazarda çok önemli hareketlenmeler ve artışlar kaydedilmeye başlandı” diye konuştu.

Dizi oyuncuları tanıtımda kullanılmalı

“Dizi oyuncuları tanıtımda kullanılmalı”

Güney Amerika ülkelerinde yayına giren Türk dizilerinin de tanıtımda çok önemli bir katkı sağladığı vurgulayan Timur Bayındır, “Son yıllarda Türk dizilerinin Arjantin ve Brezilya’da yayınlanmaya başlaması ve prime time gibi bir zaman diliminde çok ciddi seyirci kitlelerine sahip olmaları nedeniyle ülkemiz tanıtımı adına önem arz ediyor.

Bu akımın etkisiyle Güney Amerika ülkelerinde doğan binin üzerindeki bebeğe Ömer Elif, Onur gibi Türk isimleri verildi. Dizi oyuncularının yayınladıkları ülkelerde ciddi bir hayran kitlesine sahip olması ve Latin Amerika ülkelerinde magazin haberlerinin büyük kitleler tarafından takip ediliyor olması nedeniyle dizi oyuncularının Türkiye’nin tanıtımında kullanılmasının çok faydalı ve etkili olacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Yayımlanan raporda şu görüşlerin altı çizildi:

Güney Amerika’dan yurt dışına gidenlerin yarıdan fazlası Brezilya ve Arjantin’den gidiyor. İki ülkeden yurt dışına giden sayısı yıllık 20 milyon civarında bulunuyor. Bu trendin gelecek yıllarda da devam etmesi bekleniyor.

Brezilya ve Arjantin’den yurt dışına özellikle kıtalararası seyahatlere gidenlerin çoğunun orta-üst ya da üst gelir grubundaki kişiler olması ekonomideki değişimlerden seyahatlerin daha az etkilenmesine yol açıyor.

Katolik mezhebinin yoğun olduğu Brezilya ve Arjantin pazarlarında önemli bir inanç turizmi potansiyeli bulunuyor. St. Paul ve St. George gibi ülkemizde yaşamış önemli azizlerin dönemlerinde yapılmış kiliselere ziyaret etme eğilimi artıyor. Bu nedenle inanç turizmi tanıtımına önem verilmesi planlanmalı.

Brezilya ve Arjantin’den sadece THY’nin yıllık 80 bin üzerinde yolcuyu İstanbul’a taşıdığı düşünüldüğünde ülkemizden transit olarak başka ülkelere giden turist sayısının yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

Olumsuz bir ekonomik durum olarak; Arjantin para birimi Peso, ABD Doları karşısında giderek değer kaybediyor ve doğrudan satın alma tercihlerini etkiliyor.

Güney Amerika’dan Türkiye’ye gelen turistlerin tercih ettikleri destinasyonlar İstanbul, Kapadokya, Denizli (Pamukkale), Efes ve Selçuk. Ağırlıklı olarak ise kültür turları tercih ediliyor.

İki ülke arasındaki uçak seferleri THY’nin, İstanbul- Buenos Aires karşılıklı seferleri, haftanın 7 günü gerçekleştiriliyor.

Türk dizileri Güney Amerikalı turistleri Türkiye'ye çekiyor

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arjantin, Brezilya, Güney Amerikalı Turistler, Kolombiya, Latin Amerika, Timur Bayındır, Türk Dizileri, Türkiye Otelciler Birliği, TUROB,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları