Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizme Gürcistan dopingi

24 Mart, 2012 | 13:28

Yılın ilk iki ayında sadece Gürcistan’dan gelen turist sayısında artış görüldü.

Kimlikli geçiş sayesinde ülkeden Türkiye’ye 161 bini aşkın turist geldi. Gürcistan en çok turist gönderen ikinci ülke oldu.

Türkiye’ye gelen turist sayısı yılın ilk iki ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.7 düşüşle 1.98 milyon kişi oldu.

Turizm Bakanlığı verilerine göre, ilk iki ayda Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya yüzde 13.49 pay ve 266 bin 970 kişi ile birinci, Gürcistan yüzde 8.14 pay ve 161 bin 24 ile ikinci, İran yüzde 7.45 pay ve 147 bin 408 ile üçüncü sırada yer alırken İran’ı Bulgaristan, Rusya, Suriye, Yunanistan, Azerbaycan, Fransa ve İngiltere izledi.

Türkiye’ye giriş yapan turist sayısında Gürcistan dikkat çekti. Yılın ilk iki ayında Gürcistan’dan 161 bin 24 kişi geldi. Bu rakam geçen yıl 143 bin, 2010’da ise 109 bindi. Gürcistan’dan gelen turist sayısı son bir yılda yüzde 13 artış kaydetti.

Bu yıl ikinci sırada yer alan Gürcistan geçen yılın aynı döneminde Almanya, İran, Bulgaristan’ın ardından dördüncü sırada yer alıyordu.

SADECE GÜRCİSTAN’DAN GELENLER ARTTI

Türkiye’yi ilk iki ayda giriş yapan turist sayılarında ilk 10 ülke arasında sadece Gürcistan’da artış gözlendi.

ÜÇ YILDIR PAY ARTIYOR

Son üç yıla bakıldığında Gürcistan’dan gelen turistlerin payında da artış yaşandı. 2010’da yüzde 6.22, 2011’de yüzde 6.96 olan pay bu yılın ilk iki ayında yüzde 8.14’e çıktı.

KİMLİKLE GEÇİŞ ETKİLİ OLDU

Gürcistan’dan gelen turist sayısının artmasında kimlikle sınır geçişi etkili oldu. İki ülke arasında imzalanan protokol 10 Aralık’ta yürürlüğe girdi.

90 GÜN KİMLİKLE KALINABİLİYOR

Kimlikle geçiş yapanlar, 90 gün boyunca geçiş yaptığı ülkede kalabiliyor. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaportlar kullanılması gerekiyor.

90 günden fazla ikamet etmek isteyenler ile turistik amacın dışında seyahat edecek olanlar ise pasaport kullanmakla yükümlü.

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2011’de 2010’a göre yüzde 9.86 artışla 31.46 milyon, 2011’in ilk iki ayında ise 2.06 milyon kişi olmuştu.

ntvmsnbc

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gürcistan türkiye, Gürcistan turu, Turist, Turizm, Turizm Gürcistan, Turizm Haberleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları