Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizmde sezon açıldı, 1,5 milyon kişi işe başlıyor

08 Mayıs, 2013 | 22:02

Turizmde sezon açıldı, 1,5 milyon kişi işe başlıyor Turizm sektörü, kış mevsiminde işten çıkardığı işçileri sezonun açılmasıyla yeniden çağırmaya başladı.

Mayıs-haziran aylarında yaklaşık 1,5 milyon kişinin işbaşı yapması bekleniyor.

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş) Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, yaptığı açıklamada, sezon bitiminde işten çıkarılanlara “gel başla” çağrısı yapıldığını söyledi.

Geçen yıl turizm sezonu sonrasında çalıştıkları otel, eğlence yeri, kafe, restoran, bar gibi turistik tesislerden işten çıkartılanların yeniden çağrılmaya başladığını ifade eden Yahyaoğlu, “Yaklaşık 1,5 milyon kişi mayıs-haziran aylarında işbaşı yapacak” dedi.

Kışın kapanan turistik tesislerden Akdeniz Bölgesindekilerin mayıs ayının ilk haftasından itibaren açılmaya başladığını kaydeden Yahyaoğlu, tesisleri sezona hazırlamakla başlayan istihdamın, haziran ayında okulların kapanmasıyla en üst seviyeye çıkacağını ifade etti.

Turizm sektöründe ilgili iş kolunda örgütlü 4 sendikanın yaklaşık 30 bin üyesinin bulunduğunu belirten Mustafa Yahyaoğlu, sektörde kayıtdışının fazla olması sebebiyle gerçek istihdamın bilinmediğini vurguladı.

Yahyaoğlu, “Açıklanan resmi rakamlara göre ocak ayında turizm sektöründe 634 bin kişi çalışıyor. Gerçek rakam kayıtlı çalışanın yaklaşık 3 katı olduğunu tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Yahyaoğlu, turizm sektöründe çalışanların en büyük sıkıntısının tarım işçisi gibi sezonluk çalışmaları olduğunu söyledi. Bu sektörde çalışanların iş güvencelerinin olmaması sebebiyle sezon bittiğinde işsiz kaldığını belirten Yahyaoğlu, “İşten çıkarılanların çoğu ailelerinin yanına dönüyor. Sezon başladığında işverenden gelecek telefonu beklemek zorunda kalıyor” dedi.

Turizm işçisinin bir yıl içinde ortalama 3,5-4 ay çalıştığını dile getiren Yahyaoğlu, bu sektörde çalışanların yaş ortalamasının 18-25 olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Turizm sektöründe 35 yaş üstündeki kişiler iş bulmakta zorluk çekiyor. Bu kişilere ‘Sen yaşlısın’ deniyor. Bunun altında, vasıflı eleman yerine düşük maaşla daha az iş tecrübesine sahip kişileri çalıştırma düşüncesi yatıyor.”

Yahyaoğlu, turizm sektöründe çalışanların yüzde 50’sinin kadınlardan oluştuğuna değinerek, kadınların erkeklere oranla iş hayatında yaşadıkları sorunun da fazla olduğuna dikkati çekti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Turizm, Turizm Haberleri, Turizm işçisi, Turizm sektörü, turizm sezonu,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları