Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizmde kruvaziyer bereketi

31 Mayıs, 2013 | 18:10

Turizmde kruvaziyer bereketi Alsancak Limanı’na gelen kruvaziyer turist sayısı 2012 yılına göre yüzde 52 yükseldi.

İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl 1 Ocak ve 30 Nisan tarihleri arasında Alsancak’a 43 bin 406 yolcu taşıyan kruvaziyerler, 2013’te aynı limana 66 binden fazla yolcu getirdi.

Çeşme ve Dikili limanlarına yanaşan dev yolcu gemileri ile İzmir’e deniz yoluyla gelen turist sayısı 73 bin 69’a çıktı, kente hava yoluyla gelen yabancı turist sayısı da 109 bin 408 oldu.

Alsancak Limanı’na yılın ilk dört ayında gelen yabancı turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 53 arttı.

 “Genç turist yaz aylarını tercih ediyor”

Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kruvaziyer turizminin genel bir konsepti bulunduğunu, daha çok 50-60 yaş grubunun dev yolcu gemileriyle yolculuk yapmaktan hoşlandığını anlattı.

Orta yaş grubu olarak adlandırılan hedef kitlenin daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsimlerini tercih ettiğine değinen Ediz, 30-40 yaş arası genç yabancı turistlerin de haziran ayından itibaren kruvaziyerle kente geldiğini söyledi. Kruvaziyer turizmde İzmir’in yıldızının günden güne parladığına işaret eden Ediz, 2012 yılında toplam 500 binin üstünde yabancı turisti kente taşıyan gemilerin, bu yıl daha da çok yolcu getireceğini ifade etti.

Yabancı kruvaziyer şirketlerinin kente daha sık geldiğini anlatan Ediz, şöyle konuştu:

“Kruvaziyer turizmi konusunda yabancı şirketlerin planlama yapmaları büyük önem taşıyor. Akdeniz çanağındaki hareketlilik İzmir’i de etkiliyor. Daha önce ABD’li kruvaziyer şirketleri Kuşadası’na yolcu getiriyordu. Alsancak Limanı son 5-6 yılda daha bilinir hale gelince buraya da yolcu taşımaya başladılar. Akdeniz’e gelen ABD’li kruvaziyer şirketlerinin İzmir’e de yolcu taşıması çok doğal. 2013 yılında kruvaziyer yolcu sayısı 505 binin üstüne çıkacaktır.”

Abdülaziz Ediz, EXPO 2020 adayı İzmir’in yurt dışında tanıtıldığını, turist sayısının artmasında tanıtımların büyük etkisinin bulunduğunu belirterek, 2013 yılında toplam 1,5 milyon yabancı turist beklediklerini de sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alsancak, Alsancak Limanı, İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kruvaziyer turizmi, Liman, Turizm, Turizm Haberleri, Turizm Kruvaziyer,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları