Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizmde KDV %18’e yükseldi

16 Temmuz, 2009 | 09:45

Turizmde KDV %18'e yükseldi Hükümet, içki içilsin veya içilmesin; 3, 4, 5 yıldızlı otellerin restoranları ile birinci sınıf turistik restoranlara uygulanan KDV’yi % 8’den % 18’e çıkarttı.

Bu yıl küresel kriz ve domuz gribinin dünya genelinde yarattığı tahribat nedeniyle sıkıntılı bir sezon geçiren ve hükümetten teşvik bekleyen turizmciler  sezon ortasında KDV oranına gelen 10 puanlık artışla şok oldu.

TUROB Başkanı Timur Bayındır, KDV’de yapılan düzenlemenin çok yanlış bir uygulama olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Çok yanlış bir karar. Sigara yasağının üzerine bir de KDV yükseltilerek adeta ‘lokantaları kapatın’ anlamına gelecek bir karar alınmış durumda. Bir de çok ilginç bir şey benim anladığım kadarıyla sadece turizm belgeli işletmeleri kapsayan bir uygulama belediye belgeli tesisleri kapsamıyor.
Bir de tabii mevsim ortasında böyle bir uygulama yapılması çok yanlış. Mevsimin ortasında herkes kontratını yapmış gruplar geliyor yemekler yeniliyor bunlara fiyatlar verilmiş. Şimdi yüzde 10 daha verin denilirse kimse vermez. Türkiye’yi ekonomik olarak bir parça ayakta tutmaya çalışan, yolcu ve gelir bakımından yaşanan düşüşe rağmen hala gelir bakımından destek olabilen tek sektörü de baltalamak bence çok yanlış.”
Bayındır sözlerini, “Haber duyulduğundan beri telefonlarım susmuyor. Meslektaşlarım, ‘Kriz nedeniyle, diğer sektörler gibi teşvik beklerken, bize niye ceza veriliyor. Bu cezanın nedeni; istihdam sağlayıp, ülkemize döviz getirmemiz mi?’ diye soruyorlar” diyerek bitirdi.

TUROB Başkanı Timur Bayındır, KDV’de yapılan düzenlemenin çok yanlış bir uygulama olduğunu belirtti ve  şöyle konuştu; “Çok yanlış bir karar. Sigara yasağının üzerine bir de KDV yükseltilerek adeta ‘lokantaları kapatın’ anlamına gelecek bir karar alınmış durumda. Bir de çok ilginç bir şey benim anladığım kadarıyla sadece turizm belgeli işletmeleri kapsayan bir uygulama belediye belgeli tesisleri kapsamıyor. Bir de tabii mevsim ortasında böyle bir uygulama yapılması çok yanlış. Mevsimin ortasında herkes kontratını yapmış gruplar geliyor yemekler yeniliyor bunlara fiyatlar verilmiş. Şimdi yüzde 10 daha verin denilirse kimse vermez. Türkiye’yi ekonomik olarak bir parça ayakta tutmaya çalışan, yolcu ve gelir bakımından yaşanan düşüşe rağmen hala gelir bakımından destek olabilen tek sektörü de baltalamak bence çok yanlış.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
%18 KDV Zammı, Domuz gribi, KDV Artışı, KDV Zammı, Küresel Kriz, Timur Bayındır, Turistik Restoranlar, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, TUROB Başkan,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları