Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizmciler yeni yasa teklifinden umutlu

13 Haziran, 2009 | 11:05

AKP’nin kültür ve turizm bölgeleriyle sahil şeridinde imar ve ruhsatlandırma işlemlerindeki yetkilerin belediyelerden alınarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmesi yönündeki yasa teklifini, turizmciler olumlu buldu.

Sektör temsilcileri, karar sayesinde belediyelerin siyasi iradeleriyle turizme zarar verici kararlar alamayacağını kaydetti.

ALTİD Başkanı Gülçin Güner, öneri hayata geçtiği zaman yeni açılacak turizm alanlarında bugüne kadar yapılan yanlışların tekrarlanmasının önüne geçeceğini belirterek “Şu anda otellerle evler iç içe geçmiş durum. Sahil yörelerinde küçük belediyeler özellikle yapılaşma konusunda gerekli insan kaynağı ve bilgi birikimine sahip değil. Bu nedenle bakanlık gibi önemli bir kurumun hem imar hem de yapılaşmayı denetlemesi turizme büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.
Konaklı Otelciler Birliği Başkanı Nüvit Özkan ise Türkiye genelinde özellikle sahil şeridi bölgelerin siyasi çıkar uğruna peşkeş çekilerek yapılaşmaya açıldığını anlattı. Şu anda birçok belediyenin çıkarları doğrultusunda kafasına göre hareket ederek sahil bölgelerini istediği şekilde yönettiğini anlatan Özkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘İmar ve ruhsatlandırma’ işlemlerinde tek yetkili olması halinde turizm bölgelerinin daha çok kalkınacağını vurguladı. Uygulama hayata geçtiği takdirde sahil bölgelerinin turizme yakışır bir hale geleceğine inanan Özkan, “Bakanlık kontrolüne geçmesini turizmciler olarak desteklemeliyiz.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları