Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizmcilerin ‘23.59’ sorununda çözüm bulundu

30 Nisan, 2011 | 12:58

Turizm sektöründe “23.59” olarak bilinen sorunun çözülmesi doğrultusunda önemli bir adım atıldı.

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle konut, canlı müzik izni almış oteller hariç diğer oteller, açık arazideki ve yerleşim alanı içindeki sessiz alanlar, “çok hassas kullanımlar” kategorisinden çıkarıldı. Buralarda, gece yarısından itibaren beş desibeli geçmemek kaydıyla müzik yayını yapılabilecek.
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle bazı hassas kullanım alanları yeniden belirlendi. Buna göre, yataklı hizmet veren sağlık kurumları, eğitim dönemlerinde yatılı eğitim kurumları, çocuk ve yaşlı bakım evleri ve bunları içine alan 250 metrelik alan “çok hassas kullanımlar” olarak tanımlandı.

Konut, yataklı hizmet veren konaklama tesisleri, eğitim kurumları, açık arazideki ve yerleşim alanı içindeki sessiz alanlarda “hassas kullanımlar” olarak belirtilirken, idari ve ticaret binaları, çocuk bahçeleri, oyun alanları ve spor tesisleri “az hassas kullanımlar” olarak nitelendirildi. Canlı müzik izni almış oteller hariç diğer oteller, konut, açık arazideki ve yerleşim alanı içindeki sessiz alanlar, “çok hassas kullanımlar” kategorisinden çıkarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 31 Mart’ta konuyla ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve sektör temsilcileri ile bir araya gelmişti.

Sorunların uygulamadan kaynaklandığını belirten Günay bu toplantı sonrasında yaptığı açıklamada sorunun çözümüne yönelik olarak şunları söylemişti: “Türkiye ne tümüyle sessiz ne de insanların sabahlara kadar eğlendiği, dinlenmeye fırsat vermediği bir turizm destinasyonu olabilir. Biz bu arada bir dengeyi sürdürmek, dinlenmek isteyenlerin de eğlenmek isteyenlerin de makul biçimde birbirinin hakkına hududuna anlayışlı olmalarını sağlamak istiyoruz. Ben dinleneceğim diye müzik, herhangi bir ses, müzik olamayacak gibi bir haksızlığı da taşımayalım.”
Yönetmelikle ilgili ayrıntılı bilgiye 27 Nisan tarihli Resmi Gazete’den ulaşılabiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Turizmci, Turizmci sorunları, Turizmciler, Turizmciler haberleri, Turizmciler İzmir,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları