Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm yeniden tanımlanmalı

16 Nisan, 2012 | 17:20

Turizm Araştırmacısı ve Yazar H. Ertuğrul Şahin, Turizm Haftası nedeni ile bir açıklama yaparak, turizmle ilgili çalışmaların daha da anlaşılır olması ve turizmin hayatın her alanına doğru bir şekilde etki etmesi için bazı yönleri ile yeniden tanımlanması gerektiğini belirtti.

2002 yılında oluşturduğu “Her Adım Bir Turizm” grubunda, kişileri doğduğu andan itibaren turist olarak kabul etmenin ve atılan her adımın turizmle bir şekilde bağlantılı olduğunu bilmenin önemine değinen Şahin, turizmle ilgili olarak oluşturduğu pek çok farklı fikir ile gündeme geldi.

Artık sahip oldukları standartlar itibari ile bir ve iki yıldız standardının kalmadığını ve bu nedenle turistik otellerin üç yıldızdan başlaması gerektiğini belirten H. Ertuğrul Şahin, “her şey dâhil” sistemi yerine önerdiği “turizm lirası” fikri ile de dikkatleri çekti.

Turizm anlayışını daha geniş kitlelere ulaştırma anlamında, sağlık kabini benzeri bir yapılanma ile “turizm kabinleri” önerisini gündeme taşıyan ve illerin tanıtılması için de pek çok fikir oluşturan Şahin, yapılacak bir “dönme dolap otel” projesi ile de bu projeyi gerçekleştirecek ilin tüm dünyada tanınacağını söyledi.

Dünya manyetik alanına göre tatile çıkılması önerisi ile de dikkatleri çeken Şahin, sağlık için önemli olan dünya manyetik alan değerlerinin sürekli değiştiğini ve bu nedenle de bir yere tatile gitmeden önce oradaki değerlerin düşük ya da yüksek olup olmadığına bakılması gerektiğini belirtti. Şahin, ilerde bir gün, tıpkı günlük hava durumu gibi, her bölgenin günlük manyetik alan değerlerinin de halka ulaştırılacağını söyledi.

Turizmi 12 ay yerine 24 aya yaymak gerektiğini, kişilerin ülkemize gelmeden ve ülkemizden ayrıldıktan sonra da Türk turizmi için harcama yapmasını sağlayacak fikirlerin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden H. Ertuğrul Şahin, bu konuda neler yapılabileceği ile ilgili bazı örnekler de vermişti.

Dünyada yaşamın Türkiye’de başlamış olması olasılığının çok yüksek olduğunu ifade eden Şahin, bu nedenle, bu fikrin turizm alanında önemli bir oluşum olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, turistik unsurların meydana geldiği çağlara göre sınıflandırılmasını ve turizm olayının da bu ana yol üzerinden planlanarak “Çağ paylaş Turizm” şeklinde bir uygulamanın hayata geçirilmesini önerdi.

“Otelde evlenen çiftler günü” olması gerektiğini ifade eden Şahin, bu uygulama ile çiftlerin yılda bir gün evlendikleri otelde kutlama yapmalarının ve bu sayede iç turizm hareketine bir katkı sağlanmasının önemine işaret etti.

İllerin de turizm açısından yıldızlanabileceğini ve düşük yıldızlı illerde turizm sektörünün geliştirilmesi için çeşitli politikalar oluşturulabileceğini söyleyen H. Ertuğrul Şahin, batıdan gelen ziyaretçileri doğu illerine çekecek ve doğudan gelen ziyaretçileri de batı illerine çekecek teşviklerle ülkemizin baştanbaşa gezilmesini sağlayacak bir çaba içine girilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Turizm araştırmacısı ve yazar H. Ertuğrul Şahin, insanların gezmesinin, gezerken görmesinin ve görürken de eğlenmesinin sağlanması gerektiği yeni turizm sezonunun herkes için hayırlı olmasını diledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Şahin, H. Ertuğrul Şahin, Her Adım Bir Turizm, Turizm, Turizm Araştırmacısı, Turizm Araştırmacısı Ertuğrul Şahin, Turizm Haftası, Turizm tanımı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları