Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm Yatırımcıları Derneği, Mehmet Şimşek’e taleplerini iletti!

08 Ocak, 2018 | 15:40

Turizm Yatırımcıları Derneği üyeleri, ekonomiden Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i makamında ziyaret ederek sektörün taleplerini iletti.

Turizm Yatırımcıları Derneği heyeti, ciddi kayıplar yaşayan turizm sektörün toparlanması için oluşturulan kapsamlı yol haritasını Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e ileten Başkan Oya Narin başkanlığındaki heyet, hazırladıkları kısa, orta ve uzun vadeli tedbir önerileri için hükümetin desteğini istedi.

Oya Narin: Sektör sorunlarla boğuşmaya devam ediyor

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada sektörün önemli sorunlarla boğuşmaya devam ettiğini belirterek, “Türkiye, turizmde önemli bir eşik noktasında. Sektörümüz, bu eşiği, hem fiziksel dönüşüm hem de destinasyon yönetimi ve markalaşma alanında başarılı bir dönüşüm stratejisi izleyerek aşabilecek deneyime sahip.

Bu aşamada, bir yandan yapısal sorunlarımızı orta ve uzun vadeli tedbirlerle çözerken, eş zamanlı olarak da kısa vadeli tedbirleri hızla hayata geçirerek işletmelerimizin içinde olduğu finansal darboğazı atlatabilmelerini sağlamamız gerekiyor. Sayın Şimşek’i ziyaretimizde kendilerine sektörümüzün vergi, istihdam ve yatırım süreçlerinde desteklenmesine ilişkin önerilerimizin yanı sıra Türk turizm sektörünün dönüşüm ihtiyacını hayata geçirecek bir “Master Plan” hazırlanması yönündeki dileğimizi ilettik.” dedi.

Başkan Oya Narin, açıklamasına şöyle devam etti:

“2023 hedefleri doğrultusunda 50 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaşılması ve bunun ötesine geçilmesi ancak ve ancak başarıyla uygulanacak kapsamlı bir dönüşümün gerçekleştirilmesi ile mümkün olabilecek. Sayın Bakanımızın ve hükümetimizin bu noktada gereken hassasiyeti göstereceklerine yürekten inanıyorum.

Hükümetimizin, sıkıntının başladığı ilk günden itibaren sektör paydaşlarıyla iş birliği içerisinde uygulamaya koyduğu önlemler, bu geçiş döneminin başarıyla yönetimine fevkalade yapıcı bir rol oynadı.

Bugün dileğimiz, Türk turizminin geçmişte yaşadığı sorunları tekrar yaşamayacak dirence kavuşturulması ve ülke sathında 12 aya yayılan sürdürülebilir turizm olgusuna ulaşmasını sağlayacak bir “turizmde dönüşüm” planının uygulanması için devletimizle el ele vermek.”

Darbogazı atlatabilmek için…

2015 sonundan başlayarak özellikle 2016’da kritik bir daralma yaşayan turizm sektörü, 2017’deki kısmi toparlanmaya rağmen ağır sorunlar yaşamaya devam ediyor. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, sektörün içinde bulunduğu darboğazı atlatabilmek için hükümete sundukları önerileri “kısa vadeli destek tedbirleri” başlığı altında sıralarken orta ve uzun vadede Türkiye turizminde yapısal bir dönüşüm sağlayacak tedbir ve politikaları da ayrıca dile getirdi.

Vergi, istihdam ve yatırım…

TYD’nin sunduğu tedbir önerileri; kısa vadede sektörün vergi, istihdam ve yatırım süreçlerinde desteklenmesini, orta ve uzun vadede ise sektörde yapısal dönüşümü sağlayacak bir Turizm Master Planı oluşturulmasını hedefliyor.

Kısa vadeli destek tedbirleri arasında öne çıkan maddelerden bazıları şöyle:

*Sektöre yönelik 20 milyar TL’lik ilave KGF limiti oluşturulması

*Turizm sektörünün ihracatçılara sağlanan tüm desteklerden yararlandırılması

*Turizmciye ana girdi kalemlerini vergisiz ithal ederek kullanma imkanı sağlanması

*Orta ve uzun vadeli, düşük faizli Eximbank kredisi imkânı

*İstihdam teşviklerinin turizm sektörüne özel 2 yıl daha uzatılması ve kış sezonunda iş akdinin devamını sağlayacak istihdam desteklerinin oluşturulması.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Mehmet Şimşek, Oya Narin, Turizm Yatırımcıları Derneği, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Türk turizmi, TYD,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları