Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm Türkiye için çok önemli, bu nedenle markaya önem verin

23 Eylül, 2011 | 09:56

Cari açığı kapatacak en önemli unsurlardan bir tanesinin de turizm olduğunu ifade eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Antalya’nın dünya çapında marka bir şehir olduğunu belirterek markalaşmaya önem verilmesini istedi.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ALTSO) yaptırdığı Akdeniz Üniversitesi (AÜ) ALTSO Meslek Yüksekokulu’nun açılışı ve Alanya Mühendislik Fakültesi’nin temelini atmak üzerine Alanya’ya gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, önce Kaymakam Hulusi Doğan’ı ardından Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nu ziyaret ederek birer adet plaket verdi. Daha sonra temel atma ve açılış törenlerine katılan Hisarcıklıoğlu, turizmin Türkiye açısından çok önemli bir konuma geldiğini söyledi. Eski Başbakan rahmetli Turgut Özal’ın, ‘Türkiye’ye 10 milyon turist gelecek.’ deyince, herkesin gülüp geçtiği hatırlatmasında bulundu. Rahmetli Özal için, ‘Bu hayal görüyor.’ denildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ‘Türkiye’ye o dönem 300 bin turist geliyorken Özal’ın, ‘10 milyon turist gelecek.’ dediğini ifade etti. Şimdi rahmetli Özal’ın dediğini geçildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Şimdi 30 milyon turiste geldik. Ama yeterli değil. Bakın İspanya’nın Akdeniz’e kıyı şeridi 840 kilometre. Muğla’nın tek başına kıyı şeridi ise bin 140 kilometre. Bizim bir Muğla bile bir buçuk İspanya etmesi lazım. Bizim 30 milyon turistten 22 milyar dolar gelirimiz var. İspanyanın 50 milyar dolar geliri var.” dedi.

Marka değerler üzerinde durulmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, Antalya’nın dünyada marka bir şehir olduğunu ifade etti. Alanya’nın da marka yapılmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, Alanya’nın ucuz turistin geldiği yer olmaktan çıkarmak gerektiğini ifade etti. Marka şehir olunursa, 1’e 10 daha fazla kazanıldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, bu nedenle hep birlikte ortak akıl ortaya koyarak markalaşma yönünde çalışmak gerektiğini kaydetti. Gazipaşa Havalanın uluslar arası uçuşlara açık olması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, 2 milyon turistin bugün Alanya’da ağırlandığını ancak, Antalya’dan gelinceye kadar harcama kapasitesinin düştüğü görünüşünü savundu. Hisarcıklıoğlu, “Şöyle baktığınız zaman turist Antalya’dan başlıyor Alanya’ya gelene kadar para harcama kapasitesi düşüyor. Yolda harcaya harcaya size para kalmıyor. Şimdi turisti buraya indirirseniz ilk parayı siz alırsınız.” diye konuştu.

Türkiye’de yabancıların gayrimenkul edinmesi konusunda pozitif adım atılması halinde en kazançlı kentlerden bir tanesinin de Alanya olacağını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, “Onun için yabancıların gayrimenkul edinmesi noktasında gayri menkul edinseler buradan götürebilme şansları var mı? Bu toprak bu bina bizim. Bunun altına tekerlek koyup bunu ne İngiltere’ye, ne de Azerbaycan’a götürebilirler. İngiltere ve Amerika satıyorsa, milletin parasını alıyorsa biz niye almıyoruz.” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, turizm sektöründe çalıştırılan kişilerin kış aylarında da istihdamına devam edilebilmesi için istihdam üzerindeki vergi yüklerinin indirilmesi gerektiğini kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akdeniz Üniversitesi, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, Hulusi Doğan, Turizm, Turizm Haberleri, Turizm Türkiye, Türkiye, Türkiye Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları