Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizmde tek elden tanıtım israfı önlüyor

21 Aralık, 2011 | 16:57

Turizmde tek elden yapılan tanıtımların  israfı önlediği açıklandı.

Turizmciler yurt içi ve yurt dışı fuarlarında tanıtımları tek elden yaparak israfın önüne geçmeyi planlıyor. Çok başlı ve bireysel tanıtımlarla gereksiz harcamaların yılda 100 milyon lirayı bulduğu belirtiliyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya Tanıtım ve Turizm Geliştirme Ticaret AŞ Müdürü Yusuf Örnek, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği(AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası(MATSO)’da Antalya destinasyonun yurt içi ve yurt dışı turizm tanıtım fuarları tanıtımında izlenecek yol haritası ile ilgili bilgilendirme yaptı. MATSO Başkanı Dr. Şükrü Vural, toplantıya katılanlara geçtiğimiz günlerde Antalya bölgesinin Gazipaşa’dan Kaş’a kadar 640 kilometre kıyı uzunluğu bulunan ilin tanıtımı için kurulan Antalya Tanıtım ve Turizm Geliştirme Ticaret AŞ hakkında bilgi verdi. Antalya Tanıtım ve Turizm Geliştirme AŞ Müdürü Yusuf Örnek yaptığı konuşmada, yeni kurulan şirketle bölge destinasyonunun tanıtımlarında odaların ve turizmcilerin gereksiz harcamaların önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

2012’DE ALANYA’NIN UNESCO TARAFINDAN KORUMA ALTINA ALINMASINI BEKLİYORUZ

Antalya’nın turizm fuarlarında tanıtımı için oda ve derneklerinin yıllık 2 milyon lira harcama yaptığını belirten Örnek, en fazla harcamayı bireysel olarak otelcilerin yaptığını ifade etti. Konaklama tesisi işletmecilerin bireysel olarak yıllık tanıtım için toplamda 98 milyon lira harcama yaptığını altını çizen Örnek, bunun oda ve dernek tanıtımları ile birlikte 100 milyon lira olduğunu kaydetti.

Kurulan yeni turizm tanıtma şirketi ile Antalya’da deniz turizmi dışında Korkuteli, Elmalı, Manavgat, Akseki, İbradı ve Gündoğmuş ilçelerinde kültür, tarih ile dağ ve yayla turizmini ön plana çıkaracaklarını söyledi. Örnek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya sadece deniz,kum ve güneş turizminden ibaret değil. Torosların eteğinde turizme kazandırılacak ve tarih ve kültür zenginliğimiz var. Antalya’ya gelen turistlerin büyük çoğunluğunu deniz, kum ve güneş turizmi için geliyor. Turizm çeşitliliğini artırmak için kültür, tarih ve arkeoloji turizmi ön plana çıkarmak zorundayız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2009 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu(UNESCO) Kültür Mirası Listesi’ne alınmasını istediği 19 kültür varlığından 16’sı Antalya’dan. Antalya’nın çok zengin kültür, tarih ve arkeolojik zenginliği bulunuyor. Antalya’da UNESCO korumasında Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Xanthos Antik Kent ile Letoon Antik Kent’i bulunuyor. 2012 yılı içinde Alanya’nın alınmasını bekliyoruz. Bilindiği üzere UNESCO dünyada her yıl bir ülkeden bir şehri alıyor. Bilindiği üzere UNESCO 2011 yılında Edirne’de Selimiye Camii’ni İnsanlık Kültür Mirası Listesi’ne almıştı. Umarım 2012’de de Alanya’yı alır. Bir tarihi ören yerini kültür mirası içine alınması için Alan Yönetim Planı olması gerekir.”

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak da EXPO 2016’nın Antalya’nın tanıtımı için tarihi bir fırsat olduğuna dikkat çekti. EXPO 2016 ile birlikte uzun vadede Antalya’ya gelen turist sayısının önümüzdeki yıllarda 20 milyona çıkmasını beklediklerini belirten Budak, EXPO’nun 100 ülkeden 2,5 milyon turistin Antalya’ya gelmesine öncülük yapacağına inandıklarını kaydetti. EXPO’da 100 ülkeden insan gelerek Antalya’nın yakından tanıma fırsatı olacağını vurgulayan Budak, bunun yanı sıra 2,5 milyon yerli turistin ile gelmesini tahmin ettiklerini kaydetti. Türkiye’de gelen turist sayının 30 milyona ulaştığını anlatan Budak, ülkenin turizmimden yıllık 27 milyar dolar gelir elde ettiğini söyledi. Budak, “Ülkemize gelen 30 milyon turistin 11 milyonu Antalya’ya geliyor. EXPO 2016 ile birlikte bu rakamın 20 milyona ulaşacağına inanıyoruz. Artık Antalya bölgesinde turizmi 6 aydan 12 aya çıkarmanın zamanı geldi. Antalya bölgesinde kışın konaklama tesislerinin kapanması ile 300 turizm sektörü çalışanı açıkta kalıyor.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çetin Osman Budak, EXPO 2016, MATSO Başkanı Dr. Şükrü Vural, Şükrü Vural, Sururi Çorabatır, Turizm, Turizm tanıtım, Turizm tanıtım israfı, Yusuf Örnek,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları