Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm sektöründe 350 bin kişi işbaşı yaptı

01 Mayıs, 2015 | 08:01

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Kızıldağ, turizm sektöründe 350 bin kişinin işbaşı yaptığını söyledi.

Yeni sezon için turistik tesislerde hazırlıkların tamamlandığı, sektörde kış dönemi nedeniyle açığa alınan yaklaşık 350 bin kişinin de işbaşı yaptığı belirtildi.

Geçen yıl sonu itibarıyla Antalya bölgesinde 911 turistik tesiste 469 bin 112 yatak kapasitesi bulunuyor.

Antalya’nın turizmde yeni sezona hazır olduğunu ifade eden yetkililer, geçmiş yıllarda mayıs aylarında başlayan sezonun İran pazarının açılmasıyla nisana kaydığını, mayıs ayından itibaren de dünyanın pek çok ülkesinden grupların Antalya’ya gelmeye başladığını bildirdi.

Yabancı dil bilen eleman sıkıntısı

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, AA muhabirine, mart ayından itibaren sezona hazırlanan turistik tesislerin personel alımını büyük ölçüde tamamladığını, yaz sezonunun başladığını söyledi.

Önlerini gördükleri sezonlarda eleman alımının çok daha rahat yapıldığını vurgulayan Kızıldağ, “Önümüzü göremediğimiz bu sezon eleman alımında da temkinli davrandık. Otelcilik sektöründe yaklaşık 450-500 bin kişi çalışıyor, çalışanların 3’te 2’si yaz sezonunun bitmesiyle işini kaybediyor. Askıya alınan 3’te 2’lik personeli düşünürsek bu ay itibarıyla en az 350 bin kişinin işbaşı yaptığını söyleyebiliriz” dedi.

Özellikle karşılama hizmetlerinde iyi düzeyde yabancı dil bilen eleman sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Kızıldağ, Antalya’da en çok Rusça, Almanca ve Fransızca bilen personele ihtiyaç duyduklarını kaydetti (AA).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ali Kızıldağ, Ali Kızıldağ açıklama, Ali Kızıldağ kimdir, Antalya, Antalya Otelleri, Antalya Turizm, Otelcilik sektörü, POYD, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği, Turizm Haberleri, turizm iş ilanı, Turizm İş İlanları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları