Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm kenti Antalya’dan konut alan yabancı sayısı yüzde 36 arttı!

08 Kasım, 2018 | 16:04

Turizm kenti Antalya'dan konut alan yabancı sayısı yüzde 36 arttı!

Turizm kenti Antalya’dan konut alan yabancı sayısı yüzde 36 arttı. Antalya, bu yıl gelen turist sayısında rekor üstüne rekor kırarken, yabancı yatırımcıların da gözdesi halinde. Turizm kenti Antalya, yabancılara konut satışı sıralamasında İstanbul’dan sonra ikinci sıradaki yerini korudu.

Antalya, bu yıl gelen turist sayısında rekor üstüne rekor kırarken, yabancı yatırımcıların da gözdesi halinde. Turizm kenti Antalya, yabancılara konut satışı sıralamasında İstanbul’dan sonra ikinci sıradaki yerini korudu.

Turizm kenti Antalya’dan konut alan yabancı sayısı yüzde 36 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TUIK) verileri de turizm kenti Antalya’nın yabancıya konut satışında İstanbul’dan sonra ikinci sırada geldiğini doğruluyor.

Yabancıya konut satışında İstanbul’un ardından 2. sırada bulunan Akdeniz’in incisi Antalya’nın cazibesi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. TUIK verilerine göre 2017 senesinde 3 bin 373 adet yabancıya Antalya’dan konut satılırken, bu rakam 2018’in ilk 9 aylık döneminde 5 bin 237 adet olarak gerçekleşti. İlk 9 ay verilerinden hareketle Antalya’dan konut alan yabancı sayısı yüzde 36 oranında artış yaşandı.

Turizm kenti Antalya büyümeye devam ediyor

Türkiye’nin en kalabalık 5. kenti olan Antalya, aynı zamanda birçok özelliğiyle de göz dolduran bir şehir olmaya devam ediyor. Antalya’da yaşayan 2 milyon 364 bin kişilik nüfusun 1 milyon 300 bini 25-65 yaş arasında.

Antalya ayrıca bölge kentlerinden, hatta farklı ülke vatandaşlarından göç almayı sürdürüyor. Kentte yerleşik olarak 57 bin civarında yabancı ülke vatandaşı ikame ediyor. Gelişen ekonomiyle kişi başına düşen gelir ve ekonomik canlılık artıyor.

Eurostat, Antalya’da kişi başına düşen geliri 8 bin 200 Euro olarak belirtiyor. İhracatın yüzde 67’sini Avrupa Birliği ülkelerine yapan kent, ülke ekonomisi için önemli bir ticaret merkezi konumunda yer alıyor.

Londra ve Paris’ten sonra Antalya

Dünyanın en çok turist alan üçüncü kenti olan Antalya, havalimanı istatistiklerine göre bu yılın ilk dokuz ayında toplamda iç ve dış hatlarla birlikte, 26 milyon 901 bin yolcu ağırladı. Dış hat yolcusu geçen yıla göre yüzde 27 artarak 21 milyon 55 bine ulaşırken, iç hat yolcusu da yüzde 6 artışla 5 milyon 846 bine ulaştı. Bir önceki yılın tamamında ise 26 milyon yolcu ağırlanmıştı.

Yatırımcı için en cazip şehir Antalya

Yurt içi ve yurt dışından turizm kenti Antalya’da gayrimenkul almak isteyen yatırımcılar ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Hem şehir hayatı hem doğayı birlikte yaşamak isteyenler, sakin, kaliteli ve sosyal aktivitesi yüksek bir yaşamı hedefleyenler için Antalya ilk sırada yer alıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, Konut alan yabancılar, TÜİK, Turizm kenti Antalya, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye'nin turizm başkenti, Yabancı Yatırımcılar, Yabancılara konut,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları