Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm işletmeleri ihracatçı sayılacak

31 Temmuz, 2009 | 14:14

Ertuğrul Günay Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm işletmelerinin ihracatçı sayılmasıyla ilgili Bakanlara Kurulu kararını imzaladığını bildirdi.

TUROB’un geleneksel “Yaza Merhaba” yemeğine katılan Günay, turizm sektörünün gelişmesi için ellerinden geldiği kadar çalıştıklarını söyledi.

Günay, geçen yıl başlatılan 3 yıldız üzeri yeme içme tesislerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi uygulamasının geçen hafta kaldırıldığını hatırlatarak, henüz bir yıllık bu uygulamanın kaldırılmasının doğru olmadığını ve sektörde psikolojik olarak kırgınlığa yol açtığını ifade etti.

Yüksek vasıfların standart haline gelmesi için turizm işletmelerinin belediye veya Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli olarak sınıflandırılması sisteminden kurtulmaya çalıştıklarını anlatan Günay, KDV’de indirim uygulamasının kaldırılmasının bakanlık belgeli işletmelere yük getirirken, belediye belgeli işletmelere kolaylık sağladığını belirtti. Bakan Günay, “Bu bizim bakanlık politikamızla bağdaşmıyor” dedi.

KDV’de indirimin kaldırılmasıyla herkesin yakındığı her şey dahil sistemini özendirecek bir takım uygulamaların yeniden gündeme geldiğine dikkat çeken Günay, indirim uygulamasının kaldırılması konusunda düzenlemeyi yapanların da bunu düşünmediklerini itiraf ettiklerini anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Ankara’da dün turizm sektörü bileşenleri ve ilgili bakanlıkların temsilcileri ile toplantı yaptıklarını ve turizm sektöründeki bütün konuları ele aldıklarını dile getirerek, toplantıda Türkiye’de abartılı bir biçimde özellikle ithal içkilerde uygulanan ÖTV sorununun, sektöre çeşitli yatırım kolaylıkları sağlanması taleplerinin ve belli vasıflardaki turizm işletmelerinin ihracatçı nitelemesine kavuşturulması konularının görüşüldüğünü söyledi.

Günay, toplantıda ayrıca Türkiye’nin tanıtım bütçesine destek verilmesi ve Türkiye’ye başarılı bir şekilde turist getiren taşıma şirketlerinin de desteklenmesi konularının ele alındığını bildirdi.

Gelecek ayın 3 ve 5’inde tekrar bir araya gelineceğini belirten Günay, toplantıların ardından turizm sektöründekilere iyi haberler vermek istediğini kaydetti.

“Yüzde 2’nin üstüne çıkarılması için çalışılıyor”

Bakan Günay, dünyada turizm sektöründe yüzde 8’ler civarında bir gerileme yaşandığını, İspanya ve Yunanistan’da da bu gerileme yaşanırken Türkiye’de gerilemede yüzde 2’in üstüne çıkılmaması için çalışıldığını vurguladı.

Bazı pazarlarda ilerleme, bazılarında gerileme olduğuna işaret eden Günay, sektörün maddi manevi desteklendiğini gösteren adımların mutlaka atılması gerektiğini belirtti.

Günay, iyimser bir haberi paylaşmak istediğini dile getirerek, “Ankara’da, buraya gelmeden önce bir milyon doların üzerinde döviz getiren turizm işletmelerinin ihracatçı sayılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararını imzaladım. Bu karar imzaya açıldı. Sanıyorum arkadaşlarımız da bu hafta içinde tamamlamış olacaklar” diye konuştu.

Turizm sektörünün 20 yılda ulaştığı başarının turizm işletmecilerinin eseri olduğunu ifade eden Günay, onları bu başarılarından dolayı tebrik etti.

TUROB Başkanı Timur Bayındır da TUROB’un kuruluşunun 38. yılını kutladıklarını dile getirerek, 38 yıldır mesleğin daha iyi noktalara taşınması ve sorunlara kalıcı çözümlerin bulunması ile tanıtım, eğitim ve hizmet kalitesinin artırılması başta olmak üzere bir çok konuda kamu-özel sektör işbirliğiyle çalıştıklarını kaydetti. Bayındır, “Sektörümüze ister inanın ister inanmayın çok büyük katkılar veren Ertuğrul Günay ve tüm bakanlık bürokratlarına, yerel yönetimlere ve kurumlara şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Bayındır, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın eşi Gülden Günay’ı sahneye davet ederek, gümüş bir tabak hediye etti. (Habertürk)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, Sektörel Turizm Haberleri, Turizm, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Turizm işletmeleri ihracatçı sayılacak, TUROB,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Ünal Özsen
31 Temmuz, 2009

Sayin Günay,Türkiyeye Turist geti
ren Tur Operatörleri getirdikleri
Turistlerden fazlasi ile kazaniyor.
Düsündügünüz pirmler Türkiyedeki
Turizimle ugrasan kesim olsun.!!!

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Temmuz 31st, 2009 at 19:21 Ünal Özsen mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları