Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm Haberleri / Kocaeli Süleymaniye Hamamı, Sırrıpaşa Konağı restore ediliyor

08 Ocak, 2011 | 18:16

Turizm Haberleri / Kocaeli’nde bulunan tarihi Süleymaniye Hamamı ve Sırrıpaşa Konağı yeniden onarılıyor. İki tarihi eser de aslına göre yeniden inşa ediliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit’in en eski tarih eserlerinden olan ve 600 yıllık tarihi bulunan Süleymaniye Hamamı’nın da onarımını yaptırıyor.
Restorasyonu devam eden Süleymaniye Hamamı ve Sırrı Paşa Konağı’nda, Horasan harcı olarak bilinen özel sıva ile aslına uygun olarak onarılıyor. Özel sıvanın üzerine ise yine aslına uygun olan kalem işi nakkaş işlemeler, Dolmabahçe Sarayı’nı orijinaline göre yapan Kültür Bakanlığı onaylı uzmanlar tarafından yapılacak.

Restorasyonu tamamlandıktan sonra halka açılacak olan Sırrı Paşa Konağı’nı dolaşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, konakta sanatsal ve kültürel etkinliklerin yapılabileceğini belirtti. Kentin en önemli tarihi eserlerinden biri olan konağın bahçesindeki özel ahşap atölyesini de inceleyen Ersin Yazıcı, Bahçede işlenecek olan kuru çam ağaçları, konağın eski yapısına uygun olarak işlenmesi talimatını verdi. Tüm çalışmaların bitmesinden sonra vatandaşa hizmetine açılacak olan konak, hem tarihi dokusuyla hem de eşsiz körfez manzarasıyla tarih severlerin vazgeçilmez mekânı olacak.

HAMAMIN KUBBESİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan tarihi bölgede 600 yıl önce yapılan Süleymaniye Hamamı’nda, çevre duvarlarında güçlendirmeler yapıldı. Hamamın iç duvarlarındaki çatlaklar giderildikten sonra, sıva işlemleri başladı. Hamamın içindeki ısıtma sistemlerini sağlayan, külhan ve cehennemlik bölümlerinin üzeri, özel üretim cam ile kaplanıp, ışıklandırma sistemleri ile aydınlatarak tarihsel doku ortaya çıkarılacak. Yakın zamanda restorasyonu bitecek olan yapının bilgi evi olarak kullanılması planlanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kocaeli, Kocaeli Sırrıpaşa Konağı, Kocaeli Süleymaniye Hamamı, Restorasyon, Sırrıpaşa Konağı, Süleymaniye, Süleymaniye Hamamı, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları