Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm geliri 972 milyon dolara ulaştı

13 Mart, 2012 | 12:34

Turizm gelirleri bu yılın Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 39 milyon dolar artarak 972 milyon dolara ulaştı.

Merkez Bankası tarafından açıklanan 2012 yılı Ocak ayına ilişkin Ödemeler Dengesi verilerine göre, hizmetler dengesi kalemi altındaki turizm gelirleri, bir önceki yılın ilk ayına göre 39 milyon dolar artarak 972 milyon dolara ulaşırken, turizm giderleri 93 milyon dolar azalarak 272 milyon dolar oldu.

Yatırım geliri dengesinin altında yer alan doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerden oluşan diğer yatırımlarda gerçekleşen toplam net çıkış, bir önceki yılın ilk ayına göre 50 milyon dolar artarak Ocak ayında 615 milyon dolara yükseldi.

Sermaye ve finans hesapları

Yurt dışında yerleşik kişilerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 375 milyon dolar yükselerek 892 milyon dolara çıktı. Yurt içinde yerleşik kişilerin yurt dışında yaptıkları net yatırımlar ise 607 milyon dolar azaldı ve net 65 milyon dolar oldu. Bunun sonucunda, bir önceki yılın ilk ayında net 155 milyon dolar çıkış kaydedilen doğrudan yatırımlar kaleminde, bu yılın ilk ayında 827 milyon dolar net giriş gerçekleşti.

Yurt dışında yerleşik kişiler, hisse senedi piyasasında 556 milyon dolar tutarında net alım yaparken, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) piyasasında 993 milyon ABD doları tutarında net satım gerçekleşti.

Genel Hükümet, yurt dışında gerçekleştirilen tahvil ihracı yoluyla bu yılın ilk ayında 1,5 milyar dolar tutarında yeni borçlanma, 1 milyar dolar tutarında da geri ödeme yaptı.
Bankaların yabancı para ve Türk Lirası cinsinden efektif ve mevduat varlıkları, bu yılın ilk ayında toplam 2 milyar 363 milyon dolar artış gösterirken, diğer sektörlerin yurt dışındaki mevduat varlıkları 1 milyar 114 milyon dolar azalma kaydetti.

Genel Hükümet, yurt dışı piyasalar ve diğer uluslararası kuruluşlardan sağlanan uzun vadeli kredilerle ilgili olarak, Ocak ayında 91 milyon dolar net kullanımda bulundu.

Bankacılık sektörünün net kredi kullanımı

Bankacılık sektörünün net kredi kullanımı, bir önceki yılın ilk ayına göre 427 milyon dolar azalarak 700 milyon dolar oldu. Diğer sektörler ise bir önceki yılın Ocak ayında 414 milyon dolar net kredi kullanıcısı iken bu yılın aynı ayında 77 milyon dolar tutarında net geri ödeyici oldu.

Yurt dışında yerleşik Türk vatandaşlarınca Merkez Bankası nezdinde açılan mevduat hesaplarında, 95 milyon dolar net çıkış gerçekleşti.

Yurt dışı bankaların yurt içi bankalar nezdinde tuttukları yabancı para mevduatları Ocak ayında 614 milyon dolar, Türk Lirası mevduatları da 1 milyar 7 milyon dolar arttı.

Finans hesaplarının son kalemi olan rezerv varlıkların içinde bulunan resmi rezervler, bir önceki yılın ilk ayında 863 milyon dolar artmışken, bu yılın ilk ayında 2 milyar 671 milyon dolar azaldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2011 yılı turizm geliri, 2012 Turizm geliri, Turizm gelir, Turizm geliri, Türkiye Turizm Geliri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları