Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Turizm Fonu’na TÜROFED temkinli, TÜRSAB olumlu bakıyor!

05 Aralık, 2018 | 12:45

Turizm Fonu'na TÜROFED temkinli, TÜRSAB olumlu bakıyor!

‘Turizm Fonu’na TÜROFED temkinli, TÜRSAB olumlu bakıyor. TÜRSAB ve TÜROFED başkanları ‘Türkiye Turizm Geliştirme Fonu’ hakkında görüşlerini paylaştı. TÜRSAB’ın destek verdiği ‘Turizm Fonu’na TÜROFED temkinli yaklaştı.

TÜRSAB ve TÜROFED başkanları ‘Türkiye Turizm Geliştirme Fonu’ hakkında görüşlerini paylaştı. TÜRSAB’ın destek verdiği ‘Turizm Fonu’na TÜROFED temkinli yaklaştı.

‘Turizm Fonu’na TÜROFED temkinli, TÜRSAB olumlu bakıyor!

‘Türkiye Turizm Geliştirme Fonu’na dair tartışmalar halen devam ederken, konaklama sektörü fonla ilgili bilinmezliklerden ötürü endişelerini dile getirilirken, seyahat acenteleri ise konuya iyimser bakıyor.

Turizm sektörünün merakla sonuçlanmasını beklediği ‘Turizm Fonu’nun ikinci taslak evresinde olduğu bilinirken konu ile ilgili TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Üzerimizde çok yük var, doğru kurgulamak lazım” şeklinde konuştu.

Ayık: Görüşlerimizi bakan beye ilettik

Sektörün temkinli kısmını temsil eden TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Bence fonla ilgili önce bakan Bey bir açıklama yapmalı; sonra da biz konuşmaya başlamalıyız. Konuyla ilgili olarak sektörle birkaç toplantı yapıldı. Kaynağın toplanış şekliyle ilgili biraz konuşuldu, ama son halinin ne olacağına Bakan Bey karar verecek.” açıklamasında bulundu.

TÜROFED Başkanı Ayık, konaklama sektörünün endişelerini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a ilettiklerini belirterek, “Aslında buna endişe demek pek doğru değil. Bakan Bey’e görüşlerimizi ilettik demek daha doğru. Görüşmelerimizde olması gerekenleri veya bu fonun kalıcı ve sürdürülebilir olması için dikkat edilmesi gereken hususları kendisine ilettik.” şeklinde konuştu.

“İki sıkıntılı yıl yaşadık…”

“Türkiye’de turizm, ağırlıklı olarak konaklama sektörünün üzerinden dönüyor aslında” diyen Osman Ayık, “Dolayısıyla bu tür fonlar kurulurken, doğal olarak kaynağın büyük kısmının konaklama sektöründen yaratılıyor olması gerekiyor. Basına yansıyan şekliyle de öyle olduğu görülüyor. Ama şuna dikkat edilmesi lazım; sektör iki sıkıntılı yıl yaşadı. Bizim taraftaki yükler çok fazla. Fon için yaratılmak istenen kaynakta, en büyük yük yine bizim üzerimizde olacak. Bu noktada, bizim için biraz daha özel bir yaklaşım olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konudaki düşüncelerimizi de bakan beye ilettik.” yorumunda bulundu.

“Türkiye’nin elindeki tek sektör turizm”

TÜROFED Başkanı Ayık sözlerine şöyle nokta koydu: “Türkiye’nin elindeki tek sektör turizm. Ancak bu sektörün geleceğini iyi kurgulamak da lazım. Fon, sektörün geleceğinin kurgulanmasında önemli bir araç olabilir, fakat işin başındayken doğru kurgulanması gerektiğini düşünüyorum.”

Bağlıkaya: Destekliyoruz

Turizm Geliştirme Fonu’na seyahat acentelerinden ise olumlu yaklaşım gelirken, Külttür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a bu konuda destek hakim. Turizm Fonu’na değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Aslından yıllar önce yapılması gereken şeyler yapılıyor. Sektörden çıkmış bir Bakan ile Türkiye turizminin geleceğine yön verecek çok önemli adımlar atılıyor. Her yenilikte ve değişimde olduğu gibi bir takım yanlış anlaşılmalar olabilir. Bunların da kullanılacak doğru iletişim yöntemleriyle aşılabileceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin turizm konusundaki potansiyeli ile kıyaslanamayacak olan Dubai ve Singapur gibi ülkelerin başarısına baktığımızda, tanıtım ve pazarlamanın tek merkezden, verimli bir koordinasyonla yapıldığını görüyoruz.” ifadelerini kullanan Bağlıkaya, “Sektörün dinamiklerini bilen, dünyadaki benzer uygulamalarla kıyaslayabilen bir bakanın liderliğinde büyük işler başaracağımıza olan inancımız tamdır.” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Firuz Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Ersoy, Osman Ayık, Turizm, Turizm fonu, Türkiye Turizm Geliştirme Fonu, TÜROFED, Türsab,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları