Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm Bakanlığı’ndan acentelere 9 bin dolarlık destek!

13 Mart, 2018 | 11:32

Turizm bakanliginden acentelere destek

A Grubu seyahat acenteleri tarafından Türkiye’ye turist getiren uçak seferlerine ödenecek desteğe dair esaslar belli oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018’de en az 30 kişiden oluşan turist kafilesi getiren seyahat acentelerine 1500 ile 9 bin dolar arasında destek sağlanacak.

A Grubu seyahat acenteleri tarafından Türkiye’ye turist getiren uçak seferlerine ödenecek desteğe dair esaslar belli oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018’de en az 30 kişiden oluşan turist kafilesi getiren seyahat acentelerine 1500 ile 9 bin dolar arasında destek sağlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Ülkemize Turist Getiren A Grubu Seyahat Acentelerine Destek Sağlanması Hakkında Karar’ı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe sokuldu.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara göre, turizm sektörünün uluslararası rekabet gücünün korunması maksadıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli A Grubu seyahat acenteleri tarafından Türkiye’ye turist getiren turistik uçak seferlerine ilişkin sağlanacak desteğe dair esaslar belli oldu.

Bakanlıktan 1500 ila 9 bin dolar destek

Buna göre, Denizli Çardak, Erzurum, İzmir Adnan Menderes, Eskişehir Hasan Polatkan, Isparta Süleyman Demirel, Antalya, Antalya Gazipaşa-Alanya, Konya, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum, Kütahya Zafer, Nevşehir Kapadokya, Samsun Çarşamba, Ordu Giresun ve Trabzon Havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise tarifesiz uçak seferleriyle 2018 yılında en az 30 kişiden oluşan turist grubu getiren seyahat acentelerine 1500 ila 9 bin dolar destek sağlanacağı açıklandı

Buna göre, 1 Ocak-28 Şubat tarihlerindeki uçuşlara 9 bin dolar, 1 Mart-31 Mayıs uçuşlarına 6 bin dolar, 1-30 Haziran uçuşlarına 3 bin dolar, 1-30 Eylül uçuşlarına bin 500 dolar, 1-31 Ekim uçuşlarına 3 bin dolar, 1 Kasım-31 Aralık uçuşlarına da 9 bin dolar destek ödemesinde bulunulacak.

Yüzde 20 ve yüzde 30 artış uygulanacak

İsveç, Japonya, Çin, Danimarka, Malezya Almanya, Endonezya, Belçika, Finlandiya, Güney Kore, Hindistan, Fransa, Hollanda, İngiltere ve Norveç’ten gelecek uçak seferlerinde belirlenen destekleme % 20 yükseltilecek.

200 ve üzeri koltuk kapasitesine sahip uçaklar ile yapılacak seferlerde en az 150 yolcu getiren acentelere aktarılacak destekleme tutarlarında ise % 30 artışa gidilecek.

Bir uçakta, bir veya birden daha fazla acente tarafından getirilen turist grubunun olması durumunda ise her bir acenteye verilecek destek tutarı, o acentenin uçakta getirdiği yolcuların toplam yolculara oranı esas alınarak belirlenecek.

Belirtilen dönemlerde yolcuları tek bir acente tarafından getirilen seferlere ilişkin talepler öncelikle sonuçlandırılacak.

Bakanlığa belge ibrazı yeterli olacak

Acentelerin destek ödemesinden yararlanabilmesi için söz konusu havaalanlarına turist grubu getirdiğini gösteren belgeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ibraz etmesi yeterli olacak.

Bu karar kapsamında sağlanacak desteğe ilişkin ödemelerin Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanacağı bildirildi.

Acentelere yapılacak destek ödemeleri, seferin gerçekleştirildiği ayın sonrasındaki ilk ayın ilk iş günü “Gösterge Niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kurları” listesinde yer alan döviz alış kurları esas alınarak ABD doları karşılığı Türk Lirası şeklinde yapılacak.

Gerçeğe aykırı veya yanıltıcı belge ve bilgi nedeniyle haksız ödeme yapıldığının tespiti halinde, geri alma işlemi için ‘Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’ hükümleri uygulanacak.

Bu ödemelerden haksız yararlandığı tespit edilen acenteler ile idari hata sonucu yapılan fazla ödemeyi iade etmeyen acentelerin işlemleri resen durdurulacak. Söz konusu bu acenteler destekten yararlandırılmayacak.

Haksız yere ödemeye neden olanlar ile sahte veya içeriği itibarıyla gerçek dışı belge düzenleyen ve kullananlar hakkında cezai, hukuki ve idari işleme gidilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
A Grubu acenteler, Bakanlıktan destek, Kültür ve TurizmBakanlığı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları