Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un Topkapı Sarayı Hakkında Yorumu

11 Ağustos, 2017 | 11:28

kultur-ve-turizm-bakani-numan-kurtulmus-topkapi-sarayi

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, Topkapı Sarayı’nda oluşan çatlaklar ve sarayın kaydığına dair iddialara ilişkin, “Söylentiden ibarettir. Topkapı Sarayı’nda hiçbir şekilde bir santim dahi kayma yoktur.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Topkapı Sarayı’nda oluşan çatlaklar ve sarayın kaydığına dair iddialara ilişkin, “Söylentiden ibarettir. Topkapı Sarayı’nda hiçbir şekilde bir santim dahi kayma yoktur. Bu tamamen spekülasyondur. Gerekli bütün çalışmalar yapılmış, raporlar alınmıştır. Topkapı Sarayı yerli yerinde duruyor, hiçbir şekilde kaymıyor. Bu yanlış tevatürün peşinde gitmemek lazım.” dedi.

Bakan Kurtulmuş, basın mensuplarıyla Topkapı Sarayı’nı gezerek, burada devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İnceleme sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Kurtulmuş, Topkapı Sarayı’nın özellikleriyle, Osmanlı mimarisinin ve sanatının zirvesi olan bir mekan olduğunu söyledi.

Devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Çok şükür Cumhuriyet tarihimiz boyunca, Topkapı Sarayı ile ilgili en kapsamlı iyileştirme çalışmalarını, restorasyon çalışmalarını ve ayrıca birtakım sergileme çalışmalarının sürdürüldüğü bir dönemdeyiz. Şu anda 20’ye yakın ayrı proje Topkapı Sarayı bünyesinde devam ediyor ve yaklaşık 200 milyon liralık bir bütçeye sahip bu restorasyon ve yenileme çalışmaları. Bir taraftan sarayın orijinal haliyle her tarafının korunmasını temin etmek için çalışmalar sürdürülüyor, bir taraftan yeni teşhir, sergi alanları oluşturmak için gayretler sarfediliyor. Topkapı Sarayı’nın depolarında bulunan son derece değerli çok sayıda eşya var, eser var, bu eserlerin maalesef sadece bir kısmını teşhir edebiliyoruz.”

Topkapı Sarayı’nda müze ve sergi kısmının zenginleştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Kurtulmuş, “İlk 7 ay itibariyle de geçen yılla kıyasladığımızda turistlerin sayısı bakımından önemli bir artış olduğunu görüyoruz. Topkapı Sarayı bizim belki de en önemli kültürel varlığımızdır. Çok doğru istikamette giden restorasyon çalışmaları var, yenileme çalışmaları ve yeni alan kazanımları çalışmaları var. Titizlikle sürdürülen bu çalışmalar sayesinde Türk ve Osmanlı tarihinin birçok önemli noktasının aydınlığa ve gün yüzüne çıkarılması gerçekleştirilecektir.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, Topkapı Sarayı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları