Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turizm Bakanı Herakles Lahdi Antalya Müze Açılışında Konuştu

25 Eylül, 2017 | 10:54

Numan Kurtulmuş

 

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, herhangi bir tarihi eseri bulunduğu orijinal yerinden almanın hoş görülemeyeceğini vurgulayarak “Batıda birçok müzede sergilenen o eserlerin anında çalındığı yerlere geri gönderilmesi insanlığın bir gereğidir” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Anadolu topraklarından yurt dışına kaçırılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleriyle Türkiye’ye getirilen Herakles Lahdi’nin Antalya Müzesi’ndeki ziyarete açılış törenine katıldı.

Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Herakles Lahdi’nin Türkiye getirilmesi noktasında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Türk basın camiasına da Herakles Lahdi ve Türkiye’den kaçırılan diğer tarihi eserlerin ait olduğu topraklara geri getirilmesi sürecinde verdiği destekten dolayı teşekkür eden Kurtulmuş, bu açılışının çok önemli olduğunu bildirdi.

Kurtulmuş, “Herakles, 1960’larda Perge’den, tarihi alandan bir şekilde kaçırılarak yurt dışına götürülmüş, binlerce ve belki daha fazla sayıdaki Türkiye topraklarından kaçırılmış olan eserlerden sadece birisi. Maalesef yıllar içerisinde, şunu da diyebilirsiniz ‘Batı’da sergilenen bu eserler nereden geldi.’ Herhalde çok az bir kısmı yasal yollardan gelmiş. Önemli bir kısmı ise yasa dışı şekilde kaçırılmıştır.” ifadesini kullandı.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya Müzesi, Herakles Lahdi, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Numan Kurtulmuş, Turizm Bakanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları