Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay:” Hedefimiz fazla harcayan turist”

12 Ekim, 2009 | 09:30

Ertuğrul Günay Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) “Babıali Şenlikleri” buluşmasına katıldı.

Ertuğrul Günay, Türkiye Seyehat Acentaları Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ile Topkapı Sarayı Müze Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da katıldığı buluşmada, 2008’de 26 milyon ziyaretçi ve 21 milyar doların üzerinde bir gelirle turizmi kapattıklarını, bu oran ile Türkiye’nin dünyada 7’nci sıraya yükseldiğini belirtti. Ertuğrul Günay, sözlerine şöyle devam etti:“Bu yıl turizm dünya çapında bir gerileme yaşıyor. Ekonomik kriz, insanların önce gezi arayışından fedakarlık yapmaları tercihini ortaya çıkardı. O yüzden dünyada turizmdeki daralma yılın birinci yarısında yüzde 8’lerde. Dünya Turizm Örgütü’nün açıklamalarına göre, yıl sonunda yüzde 4-6 gerileme bekleniyor. Fakat Türkiye’de ise ağustos sonu itibariyle gelen ziyaretçi sayısındaki artış yüzde 1 civarında.”

Günay hedeflerinin fazla harcayan turist kitlesi olduğunu şöyle açıkladı:“Biz gene geçen yılki gibi 20 milyar doların üzerinde bir gelir ve mutlaka 26-27 milyonun eşiğinde bir ziyaretçiyle bu yılı kapatmayı hedefliyoruz. Biz önümüzdeki 1-2 yıl içinde mutlaka 30 milyon rakamını göreceğiz. Çok daha fazla sayıda insanın gelmesini tabi isteriz, ama asıl hedefimiz gelen insanlar daha fazla harcama yapsınlar. O yüzden yüksek gelir ve yüksek kültür gruplarını daha çok ağırlama konusunda yeni vizyon geliştirmeye, yeni bir tanıtım kampanyası geliştirmeye çalışıyoruz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Babıali Şenlikleri Ertuğrul Günay, Başaran Ulusoy, Ertuğrul Günay, İlber Ortaylı, Kültür bakanı Ertuğrul Günay, Topkapı Sarayı Müze Başkanı, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Türkiye Seyehat Acentaları Birliği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları