Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turistlerin uğrak yeri Akdamar Adası suya kavuşuyor!

11 Ekim, 2018 | 13:04

Turistlerin uğrak yeri Akdamar Adası suya kavuşuyor!

Turistlerin uğrak yeri Akdamar Adası suya kavuşuyor. Van’a bağlı Gevaş’ta yer alan, tarihi ve doğal güzelliğiyle ünlü Akdamar Adası’nın asırlardır süren tatlı su sorununu çözmek için Van Gölü zeminine 4 kilometrelik boru döşendi.

Tarihi ve doğal güzelliğiyle ünlü Akdamar Adası’nın asırlardır süren tatlı su sorununu çözmek için Van Gölü zeminine 4 kilometrelik boru döşendi.

Turistlerin uğrak yeri Akdamar Adası suya kavuşuyor

Akdamar Adası’nın üzerindeki Akdamar Anıt Müzesi’nin (Kilisesi) tatlı su ihtiyacının karşılanması için Van Büyükşehir Belediyesine bağlı Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından sürdürülen çalışmaların % 90’ı tamamlandı.

Van Akdamar Adası'na su gidiyor

Artos Dağı eteklerindeki Pınarbaşı su kaynağına inşa edilen depodan suyun taşınmasında kullanılacak borular, beton bariyerlerle suyun derinliklerine indirildi. Van Gölü zeminine dört kilometrelik boru döşendi. Boru döşeme işlemlerinin tamamlandığı proje çerçevesinde gelecek günlerde adaya tatlı su verilmesi bekleniyor.

“Badem ağaçları hayat bulacak”

VASKİ Genel Müdür Yardımcısı Emrah Çayırlı, Van Gölü Havzası’nı korumak ve güzelleştirmek için Atık Su Arıtma Tesisi Projesi ile Akdamar Adası Su Temin Projesi’ni başlattıklarını söyledi. Akdamar Adası’na göl altından 4 kilometrelik boru geçişi yaptıklarını belirten Emrah Çayırlı, “Boruları sekiz metre aralıklarla ve beton bloklarla destekledik. Şu an boru döşeme işlemleri tamamlandı. Bu ay içerisinde projemizin açılışını yapacağız.

Proje toplamda 5 milyon lira harcanarak tamamlandı. Kıbrıs Modeli’ne yakın bir model kullanıldı. Borular gölün altına yerleştirilen beton bloklarla adaya ulaştırıldı. Bu projeyle Akdamar Adası hep yeşil kalacak. Özellikle kurumaya başlayan badem ağaçları hayat bulacak. Bitki faunası yaşamına devam edecek.” diye konuştu.

Akdamar'ın suyla buluşma projesi

“Ada kışın da yeşil kalacak”

Konu ile ilgili açıklama yapah Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ise, Akdamar Adası’nın sadece Van’ın değil ülkenin en önemli turizm değerlerinden biri olduğunu söyledi. Son yıllarda ilçede turizm odaklı bir gelişim yaşandığını anlatan Hakan, “Her şeyden önce çok mutluyuz. Akdamar Adası ilimizin dünyaya açılan kapısı durumunda.

Van’da turizm sektörünün tam göbeğinde yer alıyor. Akdamar’ın suyla buluşma projesi bizim rüya projemizdi. Gerçekleşmesi de bugünlere nasip oldu. Efsaneye göre, ‘Tamara’ sevdiğine kavuşamadı ama biz Akdamar’ı suya kavuşturacağız” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akdamar Adası, Akdamar Anıt Müzesi, Akdamar Kilisesi, Akdamar suya kavuşuyor, Emrah Çayırlı, evaş Belediye Başkanı, Sinan Hakan, Van Gevaş,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları