Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turistlerin ilgi odağı olan Assos Antik Kenti’nin hedefi Dünya Mirası Listesi!

05 Eylül, 2018 | 15:41

Turistlerin ilgi odağı olan Assos Antik Kenti'nin hedefi Dünya Mirası Listesi!

Turistlerin ilgi odağı olan Assos Antik Kenti’nin hedefi Dünya Mirası Listesi. Antik Çağ’ın en önemli liman kentlerinden biri Çanakkale’deki Assos Antik Kenti, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Antik Çağ’ın en önemli liman kentlerinden biri Çanakkale’deki Assos Antik Kenti, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Behramkale Köyü’nde bulunan Assos Antik Kenti geçtiğimiz yıl UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındı.

Turistlerin ilgi odağı olan Assos Antik Kenti’nin hedefi Dünya Mirası Listesi!

Assos Antik Kenti Kazı Heyeti ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, aslında UNESCO listesine girebilmek için 2014 yılında başvurduklarını söyleyerek, “Ancak o zaman yerel güçlerden pek destek bulamamıştık. 2017 yılında ise milletvekilleri ve İl Kültür ve Turizm Müdürü’nün destekleriyle, valiliğimizle bu aşama sonuçlandı” şeklinde konuştu.

Assos UNESCO Dünya Geçici Listesi'ne girmeli

“Neden Assos UNESCO Dünya Geçici Listesi’ne girmeli”

“Neden Assos UNESCO Dünya Geçici Listesi’ne girmeli” sorusuna üç kriterle cevap verdiklerinden bahseden Prof. Dr. Nurettin Arslan, “Bunlardan biri akropol üzerindeki Athena Tapınağı. Çünkü bu tapınak Anadolu’da milattan önce 6. yüzyıl dediğimiz dönemden Dor düzeni tek örnek. O yüzden benzersiz bir eser.

Assos aslında bu tek kriterle listeye girebilirdi. İkinci olarak kentte tarihe mal olmuş kişilerin yaşamış olması bu kriterler için önemli. Platon’un öğrencileri, başta Aristoteles olmak üzere Assos’ta 3 yıl yaşamış olmaları ve burada faaliyet göstermelerini önemli bir olay olarak belirledik.

Üçüncü kriterimiz ise Assos, Anadolu’daki ya da dünyadaki en iyi korunmuş örnek. Bunu bizden önceki araştırmacılar sık sık vurgulamış çünkü Assos ilk kurulduğu bronz çağında tabii küçük bir yerleşme var.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Arslan, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar burada yaşamın kesintisiz sürdüğünün altını çizerek, “Assos’ta Helenistik Çağ dediğimiz milattan önce 1’den sonraki süreçte kentte çok büyük imar faaliyetleri olmamış. Yaşam devam ediyor ama eski yapılar kullanılmaya devam ediyor” diye konuştu.

Arslan: UNESCO için gün sayıyoruz

Arslan: UNESCO için gün sayıyoruz

Bundan sonraki süreçte amaçlarının UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmek olduğunu anlatan Arslan, bunun için gün saydıklarını açıkladı. Şu anda kalıcı listeye girebilmek için bekleyen kalabalık bir liste olduğunu belirten Arslan, “Bu çalışma uzun süreçli ve biraz da zahmetli bir iş. Umarım Assos, bu kalıcı listeye girerek hak ettiği yeri alır çünkü kent sadece arkeolojik kalıntıların değil, köy mimarisi, limanı, denizi, doğasıyla ülkemizin gözde merkezlerinden bir tanesi haline geliyor.

Bölgeyi ziyaret eden kişi sayılarına baktığımızda da Assos’un önemini görebiliyoruz. Geçen yıla göre daha fazla ziyaretçi geldi. Bizim kazı çalışmaları, onarımlar, restorasyonlar, Bakanlığımız yapmış olduğu karşılama ve çevre düzenleme faaliyetleri tamamlandığı zaman hem ekonomik açıdan bu kent ve ülke daha fazla gelir sağlayacak hem de gelen ziyaretçilerimiz bu kentte rahat bir şekilde dolaşacak ve yeterince bilgi alarak ayrılabilecek.” diyerek sözlerine nokta koydu.

Aristoteles’in felsefe okulu kurduğu kent: Assos

Bir öğretim merkezi olarak da bilinen Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale Köyü sınırlarında bulunan antik bir liman kenti.

İlk çağın ünlü filozofu Aristoteles’in bir felsefe okulu kurduğu, zooloji, biyoloji ve botanik konularında da önemli araştırmalar yaptığı Assos, sur duvarlarıyla korunan, yuvarlak ve kare kulelerle desteklenen antik kentte kazı çalışmaları 1980’den beri yürütülüyor.

Tiyatro, agora, meclis binası, liman, nekropol ve gymnasiondan oluşan antik kentte bulunan Athena Tapınağı, Arkaik Çağ’da inşa edilmiş Anadolu’nun en eski Dor tapınaklarından biri.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aristoteles, Arkaik Çağı, Assos Antik Kenti, Assos Antik Kenti Kazı Heyeti, Athena Tapınağı, Ayvacık, Behramkale, Çanakkale, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Dor tapınakları, Dünya Mirası listesi, Prof. Dr. Nurettin Arslan, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları