Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turistler lokumu çok seviyorlar

13 Eylül, 2011 | 12:06

Lokum üreticileri ve turistik lokumcular, başta Rus ve Polonyalılar olmak üzere Antalya bölgesine gelen turistlere yıllık 34 ton Türk lokumu sattı. Satışların yüzde 95’i ise Antalya’nın turistik ilçelerinde gerçekleştirildi.

Lokumcular, milletlere göre tercihlerin değiştiğini, yakalaşık 100 çeşit üretim yaptıklarını belirtiyor. Hediyelik Türk lokumunu başta Rus ve Polonyalılar olmak üzere çok çeşitli ülke vatandaşı alıyor. Ruslar elmalı lokumu tercih ederken Polonyalılar gül kokuluyu tercih ediyor. Yine Rus, Baltık, Orta ve Kuzey Avrupa ülke vatandaşları Türk lokumun tadını çok beğeniyor.

Side Turistik Lokumcular Derneği Başkanı Cafer Kılınç, Antalya bölgesine gelen turistlere yıllık 34 ton hediyelik Türk lokumu satıldığını söyledi. Satılan 34 ton Türk lokumunun Antalya merkez, Alanya, Kemer, Manavgat, Side, Finike, Kaş ve Gazipaşa ilçelerinde satıldığını belirten Kılınç, satılan 34 ton hediyelik lokumun 12 tonunu Rus, 7’sini Polonya, 6’nı Alman, 3’nü İngiliz, 2’sini İskandinav ülkeleri, birini Hollanda ve 2’sini de değişik ülke milletleri vatandaşlarının satın aldığını kaydetti. Türk lokumu almada öncülüğü Ruslar ve Polonyalıların yaptığını belirten Kılınç, üçüncü sırada ise Almanların olduğunu ve genelde paket türü hediyelik yerine el yapımı ve sipariş üzerine lokum almayı tercih ettiklerini söyledi. Meyve karışımı aromasına göre lokumun kilosunun 6’dan 17 liraya kadar alıcı bulduğunu belirten Kılınç, genelde Rusların elma, armut, şeftali, kivi, ananas, portakal, böğürtlen, muz, greyfurt, ayva ve vişne aromalı lokum almayı tercih ettiğini kaydetti. Kılınç, “Turizm sezonunda satışlarımız hediyelike yönelik yapıyoruz. Satışlarımızı genelde Rus, Polonya, Avrupa ve İslandinav ülke vatandaşlarına yapıyoruz. Rus ve Polonyalılarda ülkerine hediye götürmek gelenek. Bunu da genelde lokum alarak yapıyorlar. Üç dört yıl arka arkaya lokum alan Rus müşterilerimiz var.” diye konuştu.

Ruslardan sonra Polonyalı turistlerde tatil dönüşü ülkelerine hediyelik olarak Türk lokumu götürüyor. Rus ve Polonyalı turistler tatil dönüşü ülkelerine hediye götürmenin asırlık bir gelenek olduğunu belirtiyor. Polonyalı turistler, ülkelerine hediyelik götürmede gül, kivi, portakal, fıstıklı, fındıklı, elmalı ve bergamut kokulu lokumları tercih ediyor.

Antalya bölgesinde GTI Poland Turizm Seyahat Acentesi İngilizce ve Lehçe dili turist rehberi Magdelena Komendant, Polonya’da tatil dönüşü yakın akraba arkadaşlara hediye almanın ülkelerinde bir gelenek olduğunu söyledi. Polonyalıların tatil dönüşü genelde hediye olarak Türk lokumu almayı tercih ettiğini belirten Komendant, Polonyalı turistlerin en fazla gül kokulu lokumlara rağbet gösterdiğini kaydetti. Komendant, “Polonyalılarda tatil ve herhangi bir yerden ziyaret sonrası dönüşlerde yakın akraba ve arkadaş çevresine hediye almak gelenek. Türkiye’ye tatile gelen Polonyalılarda genelde hediyeli olarak lokum almayı tercih ediyor. Polonyalılar Türk lokumun tadını güzel buluyor. Genelde alanlarda en az 5 kutu alıyor.” diye konuştu.
Türkiye’ye ailecek 11 günlük tatil için geldiğini belirten Varşovalı İngilizce öğretmeni Petra Aga Chmielewska, yakın akrabalarına hediye etmek için 6 kutu hediyelik lokum aldığını söyledi. 3 yıldır ailecek tatillerini Türkiye’de yaptıklarını belirten Chmielewska, gül kokulu lokum türünün tadını çok beğendiğini kaydetti.

Manavgat’ta Naturel Baharatçılık ve Lokumculuk sahibi Abdullah Arıcan, Türk lokumuna en fazla ilgiyi Rus ve Polonyalı turistlerin gösterdiğini ifade etti. Rus ve Polonyalı turistlerin lokumu hediyelik paket halinde aldıklarını belirten Arıcan, turistlerin isteklerine göre de sipariş üzerine lokum getirttirdiklerini kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya Turistler, GTI Poland Turizm Seyahat Acentesi, Naturel Baharatçılık, Rus turistler, Turistler, Turistler lokum, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Türk lokumu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları