Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turistlerin köy turlarına ilgisi son 5 yılda 6 kat arttı

15 Aralık, 2012 | 10:08

Turistlerin köy turlarına ilgisi son 5 yılda 6 kat arttı Antalya’nın Manavgat ilçesinde köy turlarına turistlerin ilgisi son 5 yıl içinde 6 kat arttı.

Deniz, kum ve güneş turizmi için 8–11 günlüğüne tatile gelen Avrupalı ve İskandinav turistler, son 3 günlerini köy turlarına ayırıyor.

Manavgat’ın Taşağıl beldesinde köy turuna çıkan turistler, bir asır öncesi teknolojiden uzak hayata yolculuk ederek bölgenin kültürel değerlerini tanıyor.

Taşağıl Yörük Kültür Evi İşletme Sorumlusu Ali Nail Arseven, bölgede her geçen gün köy turlarına turistlerin ilgisinin arttığını söyledi. Yörük Kültür Evi’ni 5 yıl içinde 5 bin turistin ziyaret etiğini belirten Arseven, geçen 5 yıllık süre içinde bu sayının 30 bine ulaştığını kaydetti.

Antalya’ya gelen turistleri Taşağıl’da restore ettirdiği Yörük Kültür Evi’nde bir asır öncesi Toroslar’daki köy hayatına yolculuk ettirdiğini belirten Arseven, evi ziyarete gelen turistlere Türk kahvesi yapımı ve bir asır önce ham kahvenin el değirmeniyle nasıl çekildiğini uygulamalı olarak gösterdiklerini söyledi. Arseven, “Köy turuna başta Almanlar olmak üzere Orta Avrupa ve İskandinav ülke turistleri ilgi gösteriyor. Bu yıl içinde kültür evini 30 bin Avrupalı turist ziyaret etti. 5 yıl önce köy turuna 5 bin turistler başlamıştık. Geldiğimiz nokta çok iyi. Önümüzdeki yıl kültür evi sayısını arttırarak bu rakamı 50 bine çıkarmak istiyoruz.” diye konuştu.

Turist rehberi Murat Örnek ise aktif turizm sezonunda günlük 100 Alman, Hollanda, Belçika, Avusturya ve İngiliz turisti köy turuna çıkardıklarını belirtti. Örnek, Taşağıl Yörük Kültür Evi’nin turistlerin bir asır öncesi köy hayatını yakından tanımaları için rol model ev olduğunu kaydetti.

Dünya Yörük Türkmen İşadamları Derneği Başkanı Osman Demiroğlu da asırlık Yörük-Türkmen hayatını yaşatmaya çalışan her türlü turizm girişimini desteklediklerini söyledi. Kültür evlerinin çoğalmasının bölgede alternatif turizmi yaygınlaştıracağını belirten Demiroğlu, Avrupalı turistlerin bölgedeki Yörük-Türkmen kültürünü yerinde ziyaretle yakından tanımalarının bir zenginlik olduğunu dile getirdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Deniz, güneş, köy turları, kum, Osman Demiroğlu, Taşağıl Yörük Kültür Evi, Turist, Turistler, Turistler köy turları, Yörük Kültür Evi,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları