Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turistler Flamingo cenneti Tuz Gölü’ne akın ediyor

16 Ağustos, 2018 | 15:10

Turistler Flamingo cenneti Tuz Gölü'ne akın ediyor

Turistler Flamingo cenneti Tuz Gölü’ne akın ediyor. Dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlar arasında bulunan Tuz Gölü, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlar arasında bulunan Tuz Gölü’nü her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Tuz Gölü’nün güneyinde Aksaray’ın Eskil ilçesinde kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu, bölgeyi adeta “flamingo cenneti”ne dönüştürdü.

Yaz sonuna kadar bölgede kalacak on binlerce flamingo, turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Flamingoları ile ünlü Tuz gölü turistleri çekiyor

Turistler Flamingo cenneti Tuz Gölü’ne akın ediyor

Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay, dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlar arasında yer alan Tuz Gölü’nün, her yıl on binlerce flamingoya ev sahipliği yaptığını belirtti.

Flamingoların ilkbahar ve yaz mevsimleri boyunca Tuz Gölü’nde olduğunu belirten Niyazi Alçay, “İlkbahar mevsiminde Tuz Gölü’ne gelen flamingolar, burada su seviyesine göre kuluçkaya yatıyor. Kuluçkadan çıkan flamingolarla birlikte on binlerce flamingo, yaz mevsimi sonuna kadar Tuz Gölü’nü adeta bir kuş cennetine dönüştürüyor.” şeklinde konuştu.

Tuz Gölü’nde flamingoların gölün güneyinde Eskil çevresinde gözlemlenebildiğini söyleyen Niyazi Alçay, “Tuz Gölü, Anadolu içinde, bozkırın ortasında yer alıyor. Bölgedeki en önemli su kaynağı olan gölün güney bölgesi kuşlar için barınma, beslenme ve kuluçka imkanı sunuyor. On binlerce flamingo her yıl Eskil’de kuluçkaya yatıyor. Tuz Gölü’nün insanlardan uzak bu alanları, bir kuş cennetine dönüşüyor.” dedi.

Binlerce turist her yıl gölü ziyaret ediyor

“Binlerce turist her yıl gölü ziyaret ediyor”

Tuz Gölü’nün flamingolar dolayısıyla turistlerin gözdesi olduğunu anlatan Alçay, şöyle devam etti:

“Tuz Gölü, kışın buz mavisi, yazın beyaz rengiyle turistleri kendisine çekiyor. Flamingolarla ilgili haber ve fotoğraflarımızın ulusal basında çıkmasının ardından Tuz Gölü’ne ilgi oldukça arttı. Her yıl on binlerce turist gölü ziyaret ederek su içinde ve tuz üzerinde yürüyüş gerçekleştiriyor. Artık Tuz Gölü’nde doğa tutkunlarının yeni gözdesi on binlerce flamingo.

Eskil’e gelen doğa tutkunları, gölün güneyindeki el değmemiş doğada ilerleyerek, flamingolara ulaşıyor. Özellikle bu alanda gün doğumu ve gün batımı ziyaretçiler için büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Doğa tutkunları, kuş gözlem kulelerinden gölü izleyebiliyorlar.”

Niyazi Alçay, Tuz Gölü’nün bir kuş cenneti olarak devam edebilmesi için gölün kurumasının önüne geçilmesi gerektiğini belirterek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Eskil Belediyesi, Flamingo, Niyazi Alçay, Turistler akın ediyor, Tuz Gölü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları