Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turistler çamur tezgahına oturuyor

22 Eylül, 2011 | 13:38

Muğla’nın Fethiye ilçesinde tatil yapan turistler, çamur işleme makinasının başına oturarak kendi çömleklerini kendileri yapıyor.

Fethiye’nin tarihi ve turistik köylerinden Kayaköy’de yaşayan Emrah Berk, 17 yıldır çömlek üretimi yapıyor. Yok olmak üzere olan mesleğini yaşatmak için çalışan Berk, yaptığı birbirinden farklı çömleklerle turizme de hizmet ediyor. Özdellikle bölgeye özgü kültürel değerleri yansıtan figürler yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Günde 30 civarında çömlek yapan Emrah Berk, turistlere kendi hediyelerini kendilerinin yapmasına olanak veriyor. Çamur tezgahına oturan turistler berk’in talimatları doğrultusunda çamura şekil vererek istedikleri figürleri oluşturabiliyor. Oluşturulan bu figürler fırında pişirildikten sonra hediye paketi haline getirilerek turistlere teslim ediliyor.

“ÇÖMLEKÇİLİK MESLEĞİ YOK OLMAK ÜZERE”

Çömlek yapma sanatının yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer aldığını söyleyen Emrah Berk, çömlekçilik adı altında herhangi bir kurum olmamasından dert yanıyor. 17 yıl önce başladığı mesleğini yeni nesillere aktarabilmek için yetkililerden destek bekleyen Berk, kendisinin çömlekçiliği sevdirmek için gerektiğinde tezgahı turistlere bıraktığını söylüyor.

TURİSTLER ÇAMUR TEZGAHINA OTURUYOR

Bu şekilde mesleğin eğlenceli hale geldiğini ve turistlerin ilgisini bu işe çektiğini anlatan Berk, “Bu durum turistleri çok memnun ediyor. Kendi kafalarında tasarladıkları figürleri kendileri ortaya çıkarıyor. Bu elde ettikleri figürleri de hediye olarak alıp ülkelerine götürüyor. Tezgaha oturmak istemeyenler ise Kayaköy’e özgü figürleri alıyorlar. Hemen hemen Avrupa’nın her ülkesine kendi yaptığım çömlekleri gönderiyoruz.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Turistler çamur, Turistler çamur tezgahı, Turistler çömlekçilik, Yabancı Turistler,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları