Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turistler arkeoloji turunda

19 Ekim, 2011 | 16:15

Side’de yağmurlu hava sonrası güneşli hava yüzünü gösterince, turistler tarihi ören yerinde arkeoloji turuna çıktı. Yüzde 95’ini Rus ve Alman turistlerin oluşturduğu ziyaretçiler, rehberler eşliğinde Side Antik Kent’i gezerek tarihi eserler hakkında bilgi ediniyor.

Side Müzesi’nde de tarihi eser onarımı ve metal sikke konservasyonu yapılarak turistlerin ziyaretine sunuldu. Müze Müdürü Güner Kozdere, 15 Eylül itibari ile müzelerini 150 bin 529 kişinin ziyaret ettiğini, 3 yıl içinde ziyaretçi sayısını 96 binden 237 bine çıkardıklarını kaydetti.

Grup ziyaretlerinin çoğunluğunu, Rus ve Alman turistlerin yaptığını ifade eden Kozdere, “Atölyemizde yaptığımız çalışma ile 10 bin sikkenin yarısının konservasyonunu yaptık. Sikke konservasyonu yapan tek müze Side. Dolaplarımız geldi. Önümüzdeki günlerde onarılan sikkeleri teşhir edeceğiz.” dedi.

Arkeoloji turizmi uzmanı Onur Kaplan da Side Antik Kent’te güz dönemi arkeoloji turlarına Orta ve Kuzey Avrupa ülke vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Antalya’ya gelen Norveçli turistleri Side Antik Kent’te bulunan arkeolojik eserleri genişli bir sunumla anlattıklarını belirten Kaplan, 2 gündür güneşli hava yüzünü gösterince, Kuzey Avrupalı turistlerin tarihi ören yerleri ziyaretlerine yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.

Side arkeoloji turlarını çok beğendiğini belirten Norveçli mimar Marianne Olsen, ailecek bol bol Side Antik Tiyatro ve Apollon Tapınağı önünde hatıra fotoğrafı çektirdiklerini kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tapınaklar bölgesini Side Belediyesi’ne tahsis etmesi ile birlikte 2012 yılında Athane ve Apollon Tapınağı ziyaretlerinin biletli olacağı ifade edildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
arkeoloji turu, Güner Kozdere, Side Antik Kent, Side Antik Kent Turizm, Side Antik Kenti Arkeoloji, Turist arkeoloji, Turistler arkeoloji turu,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları