Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turisti rahatsız eden esnafa ceza

24 Nisan, 2009 | 17:59

Abdülkadir Uçar Side Belediye Başkanı Abdülkadir Uçar, turistleri rahatsız eden esnafa 2 günden 1 haftaya dek işyeri kapatma ve para cezası verileceğini söyledi.

Abdülkadir Uçar, yaptığı açıklamada, turistik beldede esnafın turistleri rahatsız etmemesini istedi.

Esnaftan kimi kişilerin, turistleri alışverişe zorladıklarını dile getiren Uçar, kimi turistlerin, alışveriş yapmamaları durumunda kötü sözler işittikleri yönünde yakınmada bulunduklarını bildirdi.

Side’de belediye başkanlığı yaptığı dönemde turistleri rahatsız eden esnafa belediye meclisi kararıyla kapatma kararı uyguladıklarını vurgulayan Uçar, uygulamanın yeniden başlatılacağını belirterek, ”Turisti rahatsız eden işyerlerine, kapatma ve para cezası vereceğiz” dedi.

Kendisinin de esnaf olduğunu hatırlatan Uçar, turistin alışveriş yapmaya zorlanmasının ”kanser gibi kötü bir hastalık durumu” olduğunu vurguladı. Uçar, ”Bu rahatsızlığımız sadece Side’ye mahsus değil. Bu tür davranışlar nasıl bizleri rahatsız ederse aynı hassasiyetin yabancılar için de gösterilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Turistlerin alışveriş yapmaya zorlanmasıyla ilgili duyarlıklarının yüksek olduğunu ifade eden Uçar, ”Esnafa önceki yıllarda meclis kararıyla aldığımız cezaları tebliğ ettim ve bunları en ağır şekilde uygulayacağımızı söyledim” dedi.

Zabıtanın konuyla ilgili denetim yapacağını belirten Uçar, turist danışma bürolarına gelen yakınmaları da değerlendireceklerini kaydetti.

Uçar, turistleri rahatsız ettiği saptanan esnafa ilk olarak uyarı cezasının verileceğini, 2. kez yinelenmesi durumunda 2 bin lira ve 2 gün, 3. kez yinelenmesi durumunda 5 bin lira ve 4 gün, 4. kez yinelenmesi durumunda ise 10 bin lira ve 1 hafta ticari faaliyetten men cezası uygulayarak, işyerinin kapatılacağını sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdülkadir Uçar, Alışveriş, Side, Side Belediye Başkanı,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Havva de Groot-Yildirim
17 Temmuz, 2010

Umarim bu yaziya deger vererek bu tür ilkel davranislara karsi gerçek uyarilar yapar ve saygi temelinde davranislari ögretirsiniz.

comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Havva de Groot-Yildirim
17 Temmuz, 2010

Ben Hollanda’da büyük bir hastanede çalidiyorum. Side’ye tatile giden birçok Hollanda’dali is arkadasi burada saticilarin ve restorantda çalisanlarin kendilerini sözlerle ve fiziksel rahatsiz ettigini anlatiyor. Bu konusmalar sizin belki tahamin etdemiyeceginiz kadar olumsuz imaj olusturuyor. Esnaf bu davranisiyla müsterisini kaciriyor ve turiste birbirey olarak saygisizlik ediyor. Artik turiste birsey almaya zorlama birakilsin. Batida insanlar bir alisveris yerine gidice selamUmarim bu yaziya deger vererek bu tür ilkel davranislara karsi gerçek uyarilar yapar ve saygi temelinde davranislari ögretirsiniz. veriliyor daha sonra rahatca bakmasi için özgür birakliyor. Umarim bu yaziya deger vererek bu tür ilkel davranislara karsi gerçek uyarilar yapar ve saygi temelinde davranislari ögretirsiniz.

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Temmuz 17th, 2010 at 12:33 Havva de Groot-Yildirim mention something about this post....
comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Temmuz 17th, 2010 at 12:34 Havva de Groot-Yildirim mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları