Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turist sayısındaki yükseliş, cep telefonu dolaşım gelirlerine de yansıdı!

02 Ağustos, 2018 | 10:55

Turist sayısındaki yükseliş, cep telefonu dolaşım gelirlerine de yansıdı!

Turist sayısındaki yükseliş, cep telefonu dolaşım gelirlerine de yansıdı. İkinci çeyrek verilerini paylaşan TÜİK’in açıklamasına göre , bu yılın ilk 6 ayı sonunda cep telefonu dolaşım (roaming) gelirleri, 40 milyon dolar olurken, aynı dönemde yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının roaming giderleri ise 44 milyon doları buldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Turizm İstatistikleri’nde yer alan ‘Cep Telefonu Dolaşım Harcamaları’na 2012-2018 yılları arasındaki dönem itibariyle bakıldığında ise şu tablo ile karşılaşıldı:

Turist sayısındaki yükseliş, cep telefonu dolaşım gelirlerine de yansıdı

2012’nin başından 2018 yılının haziran ayı sonuna kadar geçen sürede Türkiye’nin cep telefonu dolaşım gideri 677 milyon doları buldu. Habertürk’an haberine göre, 6.5 yılı kapsayan aynı dönemde Türkiye’deki mobil operatörlerin yurt içine giriş yapan yabancı ziyaretçilerden elde ettiği roaming geliri ise 899 milyon dolara ulaştı.

Asıl fark ‘data’tan geliyor

Bir ülkeye ait cep telefonu hattı ile başka bir ülkeden hizmet alındığında ‘roaming’ adı verilen ücret ödeniyor. Cep telefonu abonelerinin başka bir ülkeyi ziyaret ettiklerinde aldıkları hizmet için kesilen bu roaming ücreti de GSM operatörlerinin yaptığı ikili anlaşmalarla belirleniyor.

Genelde yüksek olan roaming ücretlerinden dolayı Türkiye’deki mobil operatörler de abonelerine yurt dışında kullanılmak üzere konuşma, veri kullanımı ve SMS’ten oluşan paketler satıyor. Ancak yurt dışında internet kullanımı için sunulan veri/data paketlerinin ücretlendirilmesi, konuşma paketlerine göre daha yüksek faturaların çıkmasına neden olabildiği için çoğu kullanıcı yurt dışında akıllı telefonunun data kullanımını kapatıyor.

AB’de tarih belirlendi

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında ise sistem bir yıl önce değiştirildi. AB ülkelerinde cep telefonu operatörlerinin abonelere uyguladığı roaming ücretlerine, 15 Haziran 2017 tarihinde son verildi.

Avrupa Parlamentosu’nun onaylamasının ardından geçen yaz başı yürürlüğe giren “Evde gibi dolaşım” adlı roaming düzenlemesine göre AB içerisinde herhangi bir ülkenin cep telefonu operatör abonesi olan kullanıcı, başka AB ülkesine gerçekleştireceği seyahatlerinde kendi operatör tarifesi ve sözleşmesi üzerinden konuşma, mesajlaşma ve veri paketlerini ilave roaming ücreti ödemeden kullanabiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Parlamentosu, Cep telefonu dolaşımı, Roaming geliri, TÜİK, Turist sayısı, Turizm istatistikleri, Türkiye İstatistik Kurumu,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları